Kidobandó a lejárt élelmiszer?
- Dátum: 2025.03.04., 18:06
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- csokoládé, fogyasztható, fogyaszthatósági idő, jelölés, kidob, kifehéredett, lejárt élelmiszer, megromlik, minőségmegőrzési idő, nasi, snack, száraz tészta, tejtermék
Sokan azonnal kidobják a lejárt élelmiszereket, pedig nem biztos, hogy már fogyaszthatatlanok. Egyes termékek akár hónapokig, sőt évekig is jók maradhatnak még. Melyek ezek és meddig fogyaszthatók?
Nem minden élelmiszer romlik meg azonnal, bizonyos lejárt élelmiszerek tovább fogyaszthatók, mint gondolnánk. Az egy dolog, hogy a küllemük, minőségük változhat, gondoljunk csak az kifehéredett rétegre a csokoládén, de ez nem jelenti azt, hogy veszélyesek.
Melyik élelmiszer meddig tartható el?
Az UHT tej bontatlanul 7 hónapig biztonságos. Ha a csomagolása sérült, inkább ne fogyasszuk, az étolaj több hónapig is jó, de ha a szagán érezni, hogy avas, akkor inkább ne használjuk fel. A lekvárok évekig elállnak, a bolti pedig legalább egy évig jó marad a lejárat után.
A száraz teasütemények, nasik, snack élelmiszerek, mint a bolti keksz, csoki még a lejárat után 3 hónapig is nyugodtan megehetők, a száraz tészta pedig akár 1-2 évig is eltartható.
A tejtermékekről ezt nem mondhatjuk el a joghurtok és lejárt tejtermékek a lejárat után maximum egy-két napig ehetők, utána már a szaguk is mutatja, hogy a kukában a helyük, ha addig nem fogytak el.
Mire figyeljünk a lejárt élelmiszerek kapcsán?
A lejárt élelmiszerek fogyasztása előtt mindig ellenőrizzük a színüket, szagukat és állagukat. Ha bármilyen eltérést tapasztalsz, inkább ne edd meg!
Az élelmiszereinken kétféle lejárati dátumjelöléssel találkozhatunk: minőségmegőrzési idővel és fogyaszthatósági idővel – közölte a Nébih. A fogyaszthatósági idő a romlékony áruk jelölésére szolgál, amelyeknél a lejárat után komoly egészségügyi kockázattal kell számolni, míg a minőségmegőrzési a hosszabb ideig eltartható élelmiszereken található, azt az időtartamot mutatja, ameddig elvárhatjuk a gyártó által garantált minőséget, például ízt, illatot, színt vagy állagot.
A minőségmegőrzési idő a tartósabb termékeken szerepel, így lejárta nem feltétlenül jelenti azt, hogy az élelmiszert ki kell dobni.
Meddig ajánlott fogyasztani az élelmiszereket a minőségmegőrzési idő lejárta után?
Általában az olajak és száraz élelmiszerek, édes és sós ropogtatni valók, cukrok, csokoládék két – három hónapig használhatók fel, az üdítők és szörpök akár félévig is, míg az UHT tej és tejszín, só, cukor, édesítőszerek, rizs, száraz hüvelyesek, instant termékek, gabonafélék akár 9-10 hónapig is. A konzervek, ásványvíz, méz, lekvár, kávé, tea, kakaópor egy évig is elfogyasztható. Egy tanulmány szerint az alábbi ételek akár hetekkel a minőségmegőrzési idő után is biztonságosan fogyaszthatók:
Toastkenyér – Ha nem penészes, gond nélkül fogyasztható.
Chips, szárított gyümölcsök, olajos magvak – A textúrájuk változhat, de nem veszélyesek.
Kekszek és nápolyik – Kissé veszíthetnek a ropogósságukból, de még jók.
Üdítők és alkoholos italok.
Tésztafélék, rizs és hüvelyesek – Ha száraz és jól zárható csomagolásban voltak.
Lekvárok és mogyoróvaj – A magas cukortartalom miatt nagyon sokáig elállnak.
Szalámik, füstölt sonka és érlelt sajtok.
Instant levesek és zacskós szószok.
Konzervparadicsom.
Kérdésem már csak az, kinél romlik meg egy csokoládé vagy mogyoróvaj? De most komolyan!
Martinka Dia
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.