Bőrproblémák tinikorban és később
- Dátum: 2025.03.03., 20:05
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- antibakteriális, ásványi anyagok, bőr, bőrgyógyász, bőrprobléma, életmódbeli faktorok, felnőttkor, fogamzásgátlók, hormonális, inzulinrezisztencia, kozmetikus, nyomelemek, pajzsmirigy, pattanás, PCOS, serdülőkör, stressz, szokások, vitaminok
Már a cím sem jó, hiszen nem vagyok már tini, megjelentek az első ráncaim és mégis keresem a megoldást a pattanásokra, szoktam is mondani viccesen, hogy akkor döntsük el, hogy melyik bőrproblémám legyen, hiszen a ránc és a pattanás valahogy nem passzol, ám mégis megjelenik idősebb korban is a problémás, pattanásos bőr. Hogy van ez akkor?
Szebb bőr, kevesebb pattanás! Mint egy jól hangzó reklám valami újabb méregdrága csodakrémhez. Az egyik weboldal épp a minap is súlyos tízezrekért próbált meg eladni valami „csodaitalt” pattanásos, problémás arcbőrre, sajnos nem tudok hinni ezekben, ám az tény, hogy tehetünk bőrünk állapotának javításáért.
Ahogy elnéztem, van 4 fontos vitamin, ami segít eltüntetni a makacs pattanásokat és belsőleg is támogatják a bőr egyensúlyát, illetve néhány tanács, amit érdemes megfogadni és máris jelentős javulás érhető el az arcbőr problémáinak terén. Nézzük!
Én vagyok rá az élő példa, hogy nem csak serdülőkorban okozhatnak gondot a pattanások, hanem felnőtt korban is, ám vannak olyan vitaminok, amik hatékonyan felveszik a harcot a kellemetlen bőrproblémákkal.
A kamaszkorban a hormonok változásával magyarázható ez a folyamat, felnőttkorban pedig már sokkal összetettebb okai lehetnek. A külső kezelés mellett érdemes belsőleg is támogatni a bőr egyensúlyát.
Mi okozza felnőttkorban a pattanásokat?
A felnőttkorban jelentkező aknés bőr legtöbb esetben valamilyen hormonális problémára utal, például PCOS, pajzsmirigygondok, inzulinrezisztencia vagy a fogamzásgátlók szedése, így a bőrproblémák okát először ezeknél kell keresni.
A pattanások kialakulásáért felelős a rossz életmód is: a dohányzás, a stressz, a nem megfelelő minőségű ételek fogyasztása.
A drogériák és patikák polcain már számos olyan készítmény kapható, amelyekkel külsőleg és belsőleg is kezelhető, de ha a helyzet nem javul, esetleg súlyosbodik, akkor érdemes szakorvost felkeresni, aki erre a célra antibiotikumot is javasolhat.
A bőr ápolásához a kulcs az egészséges szokások kialakítása, ami pedig még a bőrápolási rutin kialakításánál is fontosabb, annak következetes gyakorlása! Nézzük mely vitaminokkal támogathatjuk meg a problémás bőrt!
Az A-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, antioxidáns, támogatja a bőrápolást.
A-vitamint bevihetjük máj, tojás, vaj- és margarinfélékkel, sötétzöld leveles zöldségek, tengeri halak, répa és hüvelyesek fogyasztásával.
Együnk B3-vitamint! A problémás bőr kezelésében a B3-vitamin fontos szerepet tölt be, hiszen gyulladáscsökkentő, szabályozza a bőr zsírtermelését és a pórusok méretét is. Érdemes cinkkel kombinálni. Köztudottan jó az E-vitamin! Véd a szabad gyökök károsító hatásaitól, lelassítja az öregedési folyamatokat, ezért elsősorban anti-aging hatásairól ismert. Gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt a pattanásokra is hatékony.
Cink! Fontos a bőrnek! Bár nem számít vitaminnak, a pattanások elleni kezelésben lényeges, csökkentheti ugyanis a bőr olajtermelését, védelmet nyújthat a bakteriális fertőzés és gyulladások ellen. Az étrend-kiegészítők jók, de ahogy a reklámokban is halljuk, nem helyettesíti a megfelelő táplálkozást! Fogyasszunk minél kevesebb cukrot, feldolgozott ételt és minél több friss élelmiszert, zöldséget, gyümölcsöt és igyunk, aludjunk eleget, valamint figyeljünk a fényvédelemre is!
Ha a fenti megoldások nem hoznak tartós javulást, akkor érdemes felkeresni a bőrgyógyász szakembert.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.