Aszalt gyümölcsök – miért használd
- Dátum: 2025.03.02., 14:11
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- alapanyag, aszalás, gyümölcs, szósz, tartósítás, vitaminok, zöldség
Mindenki tudja, hogy a gyümölcsok fogyasztása egészséges, hiszen tele vannak jótékony anyagokkal, vitaminokkal. Aszalással ezt hosszabb távon is élvezhetjük.
Az aszalás az egyik legrégebbre visszanyúló gyümölcstartósítási módszer. Lényege abban rejlik, hogy a gyümölcsből kivonják a benne rejlő víz nagyjából 80 %-át. Ezt egy szabályozott, magas hőfokon való szárítással lehet elérni, amit régebben úgy csináltak, hogy kirakták a gyümölcsdarabokat, vagy szeletek a tűző napra. Manapság a technika fejlődésének köszönhetően gépekkel érik ezt el, felgyorsítva a folyamatot.
Az aszalásban az a jó, hogy sokáig eláll a gyümölcs, mivel a víz távozásával elhalnak a mikroorganizmusok, ellenben a bennük található vitaminok, zamatok viszont megmaradnak. Azzal, hogy nem lesznek benne ezek a bizonyos élőlények, nem fog hamar tönkre menni a gyümölcs. Sőt, nem csak a gyümölcs, hanem bizonyos zöldségek sem, mivel bizony azok közül is jó pár tartósítható ezzel a technikával.
Az aszalt termények, mint már írtam, őrzik tovább a finom ízeket, annak ellenére, hogy nem nagyon nedvességtartalmuk. Megmaradnak a vitaminok és ásványi anyagok, pont ezért nem szabad egy bizonyos hőfok fölé menni aszalás közben. Gondoljunk csak a C-vitaminra, ami igencsak hőérzékeny, azaz magasabb hőfokon elkezd lebomlani. Ezeknek az aszalt termékeknek magas a rosttartalma, azért igencsak jótékony hatással van az emésztő- és bélrendszerünkre. Bármibe belefőzhetjük, vagy belesüthetjük, keverhetjük a reggeli joghurtba.
Sőt, ha beáztatjuk vízbe, akkor visszanyerik valamilyen szinten kinézetüket, így pedig csinálhatunk belőlük lekvárt, szószt, és még kompótot is. Fontos, hogy cukortartalmuk sem veszik el az aszalás során, ezért érdemes édességek helyett ezeket rágcsálni, de a cukorbetegséggel küzdőknek különösen oda kell figyelni felhasználásuk közben.
Gyümölcsök közül többfélével is érdemes próbálkozni. A füge kedvez az emésztésnek, remek forrás a kalciumbevitelhez, képes szabályozni a vércukorszintet és a vérnyomást. Az aszalt szilva közismert „gyógyszer” a székrekedéssel küzdőknek, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben is segít védelmet nyújtani. Az osteoporosis (csontritkulás) esetén is remek társ, hiszen tele van kalciummal, káliummal és magnéziummal, emellett immunrendszert is támogatja. Az egyik legkézenfekvőbb az alma, egészségünk őre, koleszterinszintünket és vércukrunkat is kordában tartja és tele van ásványi anyagokkal.
A csipkebogyó telis-tele van C-vitaminnal, később kiáztatva remek tea alapanyag, de fontos, hogy ne forrázzuk. Zöldségek közül érdemes a répaféléket aszalni, a sárgarépa remek pompás karotin forrás. A cékla chipsként is szuper, de levesek, szószok kiváló alapanyaga és a salátáknak is finom ízt ad. A fűszernövényekről se feledkezzünk meg, mind-mind aszalásra alkalmasak.
A gyümölcsök és zöldségek aszalása egy tökéletes megoldás arra, hogy tovább élvezhessük a termények adta jótékony hatását, illetve azok remek ízét még a téli időszakokban is.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?