Menü

Az újévi fogadalmak pszichológiája

Az újévi fogadalmak fogalma sokak számára ismerős lehet, az év végéhez közelítve sokszor teszünk magunk elé célkitűzéseket, amelyeket az elkövetkező időszakban szeretnénk megvalósítani. Ezeket azonban sokszor az ünnepek adta sok szabadidő és motiváló környezet inspirálja, és a statisztikák szerint a valóságban a fogadalmakat tevő emberek fele, már az első néhány hétben lemond ezekről az elképzelésekről. Ennek az egyszerű feladásnak több oka is lehet, amelyeket hogyha megfejtünk, akkor megvan a lehetőségünk arra, hogy reálisabb célokat tűzzünk ki magunk elé és teljesíteni is tudjuk azokat.

A leggyakrabban az a probléma, hogy túl nagy célokat tűzünk ki magunk elé, és túl kevés időt hagyunk a megvalósításra. Az egyik népszerű példa erre az edzéssel, illetve fogyással kapcsolatos fogadalmak. Ezek egyrészt könnyen dugába dőlhetnek amiatt, hogy hozzáértő segítsége nélkül állunk neki kondiba járni, esetleg olyan célokat tűzünk ki magunk elé, amelyek megvalósítása lehetetlen, és nem fér bele a normális napirendünkbe, ilyen lehet például a mindennapos edzés.

Az is lehetséges, hogy maga a fogadalom túl általános, nincs egy konkrét, elképzelhető változás a végén, ami miatt nem lesz elég motiváló, így könnyen elhagyhatjuk a mindennapjainkból. Másrészt a legtöbb sportolási lehetőséget nem télen érdemes elkezdeni, hiszen a testünknek a hidegben futni, vagy más kinti tevékenységet végezni sokkal megterhelőbb, mint például a tavaszi időjárásban.

Érdemes lehet keresni egy társat ezekhez a kihívásokhoz, vagy változásokhoz, lehetőleg valaki olyat, akivel napi szinten találkozunk, akár együtt is élünk, hiszen sokszor motiválóbban tud hatni, ha látjuk, hogy a környezetünk is változik és vannak olyan emberek, akik szintén tartják az elhatározásuk lendületét. Másik személyek bevonásával a visszacsatolást is könnyebben megkaphatjuk, olyan emberek látják a fejlődésünket, akik tudják korábban hogyan vezettük az életünket.

Fontos, hogy a kitűzött céljaink elérése felé apró lépésekben haladjunk, ne akarjuk, hogy az egész életünk egyik pillanatról a másikra teljesen megváltozzon. Kisebb mérföldköveket kell magunk elé célként kitűzni például, ha a dohányzásról, vagy egyéb káros szenvedélyről szeretnénk végleg lemondani, akkor ne azonnal vonjuk meg magunktól ezeket, mert akkor sóvárogni fogunk, hanem hétről hétre csökkentsük az adagunkat és folyamatában váljunk meg ezektől a szokásoktól.

Amennyiben sikert érünk el, esetleg már legalább egy két hónap eltelt január óta, mindenképp ünnepeljük meg, hogy eddig eljutottunk. Készítsünk fényképeket a változásról, ha dokumentálható fogadalmunk van, esetleg egy videónaplót, miként változott meg az életünk, de akár a tradicionális írott formátumú naplóvezetésnél is maradhatunk. Ezek mind segítenek abban, hogy ne érezzük azt, nem értünk el semmiféle változást. Ne féljünk az újévi fogadalmaktól, ha megvalósíthatóvá tesszük azokat, akkor egy rendkívül kellemes és fejlődéssel teli 2025-nek nézhetünk elébe!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!