Téli szuperétel a savanyú káposzta
- Dátum: 2024.12.19., 05:04
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- ásványi anyag, borogatás, C-vitamin, káposzta, savanyítás, sebkezelés
Mindenki ismeri a savanyú káposztát, a többség evett is már, de lehet, hogy nem mindenki tudja, hogy mennyire egészéges és hasznos étel szervezetünknek.
Sokan készítenek savanyú káposztából ételeket, főleg karácsony közeledtével, sok asztalról nem hiányozhat a székely káposzta, vagy a töltött káposzta. A nehéz ételek közé sorolják, már ha a gyomrunk szempontjából nézzük, pedig nem nehéz elkészíteni.
A káposzta önmagában is remek zöldség, hiszen tele van vitaminokkal. Ilyen az elhanyagolhatatlan C-vitamin, amiért a tengerészek is előszeretettel fogyasztották skorbut ellen. Továbbá magas a B1-vitamin tartalma is, sőt, van benne karotin és niacin is, utóbbi közismertebb neve a B3-vitamin. Ásványi anyagokban is bővelkedik, tárol kalciumot, káliumot, foszfort, magnéziumot és nátriumot is.
Amennyiben ez nem lenne elég, akkor említsük meg azt is, hogy a víztartalma is igen magas, folyadékbevitelünk számításakor is kiveszi a részét. Ebben a növényben az a nagyon szuper, hogy a savanyítás során nem veszti el a benne lévő jóságokat, így tovább is tárolható. Savanyítva nyersen is fogyasztható, de ebből a verziójából ízes ételeket is készíthetünk, akár az ünnepi menü egyik ékes darabja is lehet.
A savanyított káposzta az erjedése során olyan jótékony hatású baktériumok keletkeznek, amelyek képesek meggátolni az ártalmas mikróbák elszaporodását, ezzel pedig támogatják a bélflóra helyes működését. A savanyítás során sokféle fűszert adnak a káposztához, köztük igen jelentőségteljes a babérlevél, a kapor, a bors, a mustármag, köménymag, sőt néha a torma is. Mindezen fűszerekről tudjuk, hogy szintén segítik az emésztést és felszívódást, a köménymag például remek bélgáz hajtó, de sokuk a légúti megbetegedéseknél is hatásosak.
A savanyú káposzta levét sem szabad kiönteni, mert fogyasztásával jól tehermentesíthető a máj. Az említett jótékony hatásokon kívül még segít a koleszterinszint csökkentésében, támogatja a vércukorszabályozást, ajánlják daganatos megbetegedések kezelésének támogatására is. Fogyókúrázók étrendjében is kötelező elem, mivel könnyebb megszabadulni a feleslegesen ránk rakódott kilóktól is. A népgyógyászatban a savanyított káposztalevelet használják csípésekre, elfertőződött sebek kezelésére is borogatásként, hiszen fájdalomcsillapító hatással rendelkezik. Az a hír járja, hogy „macskajajra” is igen hatásos, aki nem hiszi, járjon utána.
A savanyú káposzta igen régóta bizonyította hatásosságát egyes betegségek elkerülésében és kezelésében. A káposzta telis-tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, melyek nem vesznek el a savanyítás során, ezért érdemes a téli hónapokban gyakrabban étkezésünk elemei közé beiktatni.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?