Menü

Hatékony tanulás az ünnepek alatt, avagy itt a vizsgaidőszak

Sajnos az év végével nemcsak a karácsonyi ünnepek közelednek, hanem többeknek a vizsgaidőszak is. Összegyűjtöttünk néhány hatékony tanulási tippet, melyekkel sikeresen teljesíthetjük a vizsgaidőszakot. Közeleg az év végi hajrá, és megkezdődik a vizsgaidőszak is. Hogyan tudjuk a leghatékonyabban elsajátítani a megtanulandó anyagot?

Minden siker alapja a jó időbeosztás.

Ahhoz, hogy sikeresen elvégezzük a vizsgaidőszakot, elengedhetetlen a számunkra jól működő időbeosztás.

Van, aki éjjeli bagoly, más inkább korán tud hatékonyan tanulni, alakítsuk ki úgy a napirendet, ahogy a leghatékonyabb számunkra! Én magam például inkább este-éjjel tudtam jobban tanulni.

A jó időbeosztás nem csak napokra, de a teljes vizsgaidőszak megtervezésére is érvényes. Szerintem jól működik, ha a tananyagot felosztjuk részekre és ahhoz készítünk egy ütemtervet, amit, ha sikerül tartani, nem fogunk megcsúszni az anyaggal. Ne hagyjuk az utolsó két napra a tanulnivalót, mert nem fogjuk tudni annyi idő alatt elsajátítani a tételeket, témaköröket.

Használjunk aktív tanulási technikákat!

A passzív olvasgatás helyett próbáljunk aktívan tanulni! Magyarázzuk el a tanultakat egy barátnak vagy családtagnak.

Hozzunk létre tanulásbarát környezetet!

Tanulás közben is fontos, hogy jól érezzük magunkat, legyen egy csendes kis hely, ahol nincsenek zavaró tényezők, ez nagyban hozzájárulhat a hatékonysághoz. Van, aki halk zene mellett tud jól tanulni, engem minden ilyen zaj zavarna.

Pihenni is fontos! Különösen a vizsga előtti nap, mert a jó teljesítőképesség elengedhetetlen kelléke az elegendő alvás, akkor dolgozzuk fel a tanultakat, mélyülnek el az információk.

A pihenés egyáltalán nem a tanulás vagy a munka ellentéte, sőt, kifejezetten része a hatékonyságnak. Pihenés közben az agyunk összefüggéseket keres, szintetizálja, egyesíti a megtanult anyagot. A regeneráció nagyon fontos.

Ha próbált valaki már alvás nélkül több napon át dolgozni, tanulni, akkor tudja, hogy egyáltalán nem kifizetődő, ráadásul pihenés nélkül az immunrendszerünk is legyengül.

Ismétlés a tudás anyja!

Minél többször elismétel az ember valamit, annál jobban megmarad a fejében az anyag. Ismétléskor több dolog is segíthet: ha kiírjuk a legfontosabb kulcsszavakat, tétel mondatokat vagy készítünk vázlatot, akkor az az ismétlés során segít feleleveníteni a tanultakat.

Ha alábbhagy a motiváció ne tévesszük szem elől a célt!

Talán közhelyes, de attól még igaz! Előfordulhat, hogy olykor elveszítjük a lendületet, a motivációt, de ilyenkor idézzük fel a célt, hogy miért is csináljuk az egészet.

Reméljük, a fenti tippek segítenek abban, hogy minél eredményesebbre és hatékonyabbra sikerüljön az előttünk álló időszak. Sikeres vizsgaidőszakot kívánok és még valami: ne felejtsük el a végén megjutalmazni magunkat!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!