Menü

Egészséges karácsonyi menü kompromisszumok nélkül

A karácsony az év azon időszaka, amit mindenki a szeretteivel ünnepel és amikor a legfinomabb falatok kerülnek az étkezőasztalra. Ilyenkor azonban hajlamosak vagyunk elengedni magunkat, és túlzásba vinni az olyan ételek fogyasztását, amik tele vannak cukorral, zsírral és kalóriával. Azt gondolhatnánk, hogy dehát ez ezzel jár, a valóságban viszont nem muszáj választani az ünnepi ételek és az egészségtudatosság között, hiszen egy kis kreativitással és tervezéssel könnyen ötvözni lehet a kettőt!

Segítségként, most egy többfogásos menü alternatíváit fogom felhozni, de persze mindenki eressze nyugodtan szabadjára a fantáziáját, hiszen rengeteg egészséges hozzávaló van, amit ünnepek idején is felhasználhatunk! Kezdjük a leveseknél, itt általában a húsleves a szokás karácsonykor is, de ahány ház annyi szokás. Hogyha a megszokott levest választjuk, próbáljunk meg friss fűszernövényeket és házi húst vásárolni, illetve kevésbé megsózni. Aki nyitott az új dolgokra, azoknak tudom ajánlani a különböző krémlevesek elkészítését friss zöldségből, lehetőleg növényi tejszínnel. Ez sokkal könnyebbé teszi az ételt, mint a sima tejszín, de a textúrája ugyanolyan marad.

A főételek szokott általában lenni a hangsúly, a sültek és a köretek a karácsonyi asztal központi elemei. Bár sok helyen előszeretettel sütnek sertést és marhát, a zsírosabb húsok helyett érdemes inkább soványabb alternatívákat választani. Egyrészt a szárnyasok is sokkal jobbak lehetnek, mint a csirke vagy a pulyka. Egy jó aszalt szilvával töltött csirkemell például kiválóan mutat az asztalon, és isteni íze van. Bármiféle hal is jó választás lehet, ha egy kicsit drágábbat és ünnepibbet akarunk választani, akkor a lazac kiváló döntés lehet. Nemcsak finom, hanem omega – 3 zsírsavakban is gazdag, és kevés fűszerezéssel is isteni fogást lehet belőle készíteni.

Köretek terén a klasszikus sült krumplit vagy krumplipürét helyettesíthetjük édesburgonyával. Sokkal egészségesebb és gazdagabb ízvilággal rendelkezik, és a fentebb említett lazachoz például jobban is illik, illetve nem csak alacsonyabb kalóriatartalmúak, hanem tele vannak vitaminokkal és rostokkal is. A rizs alapvetően is egy egészséges köret, amit esetleg színesíthetünk még barnarizzsel, a lassabb felszívódású szénhidrátok érdekében.

A saláták esetében is próbáljuk elkerülni például a majonézes burgonyasalátát, vagy kukoricát, esetleg olyanokat, amiben sok tejszín van. Helyette friss zöldségekből készítsünk salátát, amelyet olívaolajjal, vagy balzsamecettel ízesítsünk. Adhatunk hozzá különleges hozzávalókat is, például különböző magvakat, diót, gránátalmát, vagy fetasajtot.

A legnehezebb pontja ennek a menüsornak nyilván a desszertek egészségesebb elkészítése lesz. Egyértelműen nem várhatjuk el se magunktól, se másoktól, hogy ne legyenek finomabbnál finomabb sütemények az ünnepi asztalon. A finomlisztet helyettesíthetjük teljes kiőrlésű liszttel, illetve próbáljunk meg kevesebb cukrot tenni a tésztába és a töltelékbe. Inkább gazdagítsuk aszalt, vagy friss gyümölcsökkel a bejglit vagy a piskótát. A mézeskalácsok díszítéséhez a cukros máz helyett mártogassuk őket étcsokiba és rakjunk a tetejére diót, mogyorót, vagy más magvakat, esetleg aszalt gyümölcsöt.

Italként a szénsavas és cukros üdítők helyett próbáljunk meg otthoni alternatívákat elkészíteni. Egy házi készítésű forralt bor, puncs, vagy esetleg gyümölcstea kiváló választás lehet.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.