Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
- Dátum: 2024.11.18., 22:35
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- állásbörze, álláskeresés, internetes álláskeresés, közösségi oldalak, kutatómunka, megpályázandó pozíció, munkaügyi központ, offline, online, önéletrajz, személyes interjú, vállalat
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát.
Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Az álláskeresést érdemes némi kutatómunkával, utánajárással indítani, akár munkaügyi központokon, akár online oldalak segítségével vagy ismerősöket megkérdezve.
Ha találunk egy számunkra megfelelőnek tűnő állásajánlatot, mindig nézzük és gondoljuk át a hirdető cég által támasztott elvárásokat és azt, hogy mi ehhez rendelkezünk e a szükséges képesítéssel és kompetenciákkal.
Mire figyeljünk?
Sok vállalatnál a személyes interjúk előtt megnézik a közösségimédia-profilunkat (Facebook, Instagram), hogy minél jobban megismerjék azt az embert, aki a céghez jelentkezik, ezért kezdhetjük például ott első lépésként az álláskeresési folyamatot, hogy rendbe tesszük a profilunkat, átnézzük feltöltött képeinket, videóinkat, hogy ezeket valóban meg akarjuk-e osztani a leendő munkáltatóinkkal.
Itt megjegyezném, hogy rohamos tempóban nyernek teret a különböző közösségi média felületeken megjelenő álláshirdetések is, melyek szintén hatékony módjai az álláskeresésnek. Sok online felület esetében találkozhatunk álláshirdetésekkel, posztokkal és külön csoportokkal is, melyek a szakembereknek, munkakeresőknek vagy épp a munkaadóknak szólnak.
Hogyan növelhetjük az esélyeinket?
Az önéletrajzot érdemes mindenhova elküldeni, feltölteni, növelve ezzel az esélyeinket.
Érdemes olyan szakmát találni, amivel szívesen foglalkoznánk, amit szeretünk, pár évente munkahelyet vagy szakterületet váltani – nincs értelme.
Érdemes beleásni magunkat az önéletrajzunk részleteibe is! Sokszor egy-egy apróság is számít, érdemes bele munkát és időt fektetni.
Milyen egy jó önéletrajz?
Fontos, hogy letisztult, egységes formázású legyen, jól felépített szerkezetű, átlátható, tartalmazza a lényeges információkat, különösen a megpályázandó pozícióra vetítve.
Fontos, hogy pontos legyen, ne legyenek benne elírások, helyesírási hibák meg pláne nem.
Előnyös egy jól megválasztott profilkép, a tanulmányok pedig időrendi sorrendben haladva legyenek feltüntetve, az iskolák, cégek, intézmények pontos megfogalmazásával.
A betöltött pozíciók időrendi sorrendben és a feladatkör részletezésével kerüljenek az önéletrajzba, a nyelvtudást pedig minden esetben szinttel megjelölve írjuk bele, a végéről ne maradjanak el az egyéb ismeretek, készségek sem, ezeket maximum 2 oldalban próbáljuk meg összefoglalni.
Mi az, ami segíti a hatékony munkakeresést?
Állásbörzék látogatása. Évente több alkalommal is megrendezésre kerülnek állásbörzék az ország több nagyvárosában is. Aktív álláskeresőknek mindenképpen ajánlott a részvétel.
Kérdezzük meg ismerőseinket!
Az internetes álláskeresés mellett még mindig jelen van az offline álláskeresés is, mely történhet ismerősök és családtagok segítségével, ajánlás útján. Sokszor előfordul, hogy már megfogalmazódott az igény új kolléga felvételére, de még nincs meghirdetve a pozíció.
Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban: keressük fel a helyi munkaügyi központokat és regisztráljunk! A regisztrált álláskeresővé válás is nagyban segítheti az álláskeresésünk sikerességét.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!