Rotavírus, mit kell tudni róla?
- Dátum: 2024.11.17., 08:19
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- csecsemő, hányás, hasmenés, kiszáradás, rotavírus, vakcina
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
A rotavírus fertőzés egy hányással és hasmenéssel járó kór, mely leginkább a csecsemők és gyerekek szempontjából veszélyes. Felnőtt korban is el lehet kapni, de a felnőttekre nézve nem életveszélyes, inkább azoknál okoz gondot, akiknek immunrendszerük károsodott, vagy nem tudják megfelelő mértékben pótolni a betegség alatt elvesztett folyadék mennyiségét. Az óvodáskor végére nagyjából minden gyermek átesik ezen a fertőzésen, csak éppen az nem mindegy, hogy mennyire viseli meg a szervezetüket.
Ez a betegség nagyon fertőző, amennyiben egy család tagja elkapja, szinte biztosan állítható, hogy a többi családtag is át fog esni rajta. Ami nem éppen jó hír, hogy az egyszeri fertőzöttség nem ad védettséget a későbbiekre, így egy élet során többször is megküzdhetünk vele. Fertőzni a kiürülő váladékkal, széklettel képes, mely megakadályozására elengedhetetlen a megfelelő higiénia fenntartása. Tünetei 1-2 napnyi lappangási idő után jelentkeznek, hirtelen érkező hányási és hasmenési rohamokkal, amik akár egy hétig is eltarthatnak. Ez a fajta vírus a vékonybélben támad, ami miatt a folyadékfelszívódás nem működik rendesen, ezért a szervezet ezen felgyülemlett folyadéktól szeretne a lehető leghamarabb megszabadulni.
A kellemetlen tüneteket láz is kísérheti, de ez nem törvényszerű. Ezen tünetegyüttes jelentkezésénél a legnagyobb veszélyt a kiszáradás okozhatja, ami az elektrolitháztartást felborítja. Abban az esetben, amikor az elektrolitok nem tudják végezni a dolgukat testünkben, akkor a vérnyomás ingadozhat, rosszabbul működik az idegrendszer, a tápanyagok szállítása akadályokba ütközik, és a sejten belüli anyagcsereműködés is felborul. Jelentkezhet még fáradtság, beesett, karikás szemek, kiszáradt száj, gyomorfájdalom.
Enyhébb esetekben elegendő az otthoni kezelés, a lehető legtöbb folyadék- és sópótlással, és ebben az esetben semmiképp sem alkalmazható semmilyen székletfogó készítmény, hiszen a vírust tovább a béltraktusban tartja. Érdemes kis falatokban banánt, sós kekszet, izotóniás italt fogyasztani. Kerülni kell a tejtermékeket, fűszeres, zsíros ételeket. Súlyosabb esetben azonnali kórházi ellátást igényel a kezelés, ekkor infúzió bekötésével pótolják az elvesztett folyadékot. Csecsemőkorban nagyon fontos odafigyelni a tüneteke jelentkezésekor a gyors orvosi ellátás megkezdésére.
Jelenleg már Magyarországon is elérhető „védőoltás”, melyet szájon át cseppekben kell beadni, viszont nem tartozik a kötelezően beadandó védőoltások közé. Ezt a vakcinát érdemes a csecsemő 6 hónapos koráig beadatni.
A rotavírus egy olyan kellemetlen betegség, ami által a szervezet kiszáradhat, főleg csecsemő és kisgyermekkorban, így nagyon oda kell figyelni az intő jelekre és orvosi segítséget kell kérni kezelésében.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.