Tegyünk a mellrák ellen!
- Dátum: 2024.10.14., 09:39
- Martinka Dia
- pixabay.com
- a stresszcsökkentés, daganatos megbetegedés, gének, gyógyulás, megelőzés, mellrák, menopauza, öröklődő, rákkutatók, rizikófaktor
A mellrák kialakulása részben a véletlenen és az öröklődő géneken múlik, legalább ekkora jelentőségük van azonban az életmód és a környezeti tényezők hatásainak is. A mellrák megelőzésének számos módja lehet. Tegyünk meg mindent!
Évente több százezer nőt érint a mellrák, és az összes, daganatos betegséggel összefüggő halálozási listát is az emlőrák vezeti. Bár a rákkutatók szerint nem lehet százszázalékos bizonyossággal megelőzni a betegséget, minél több rizikófaktort iktat ki valaki, annál nagyobb esélye lesz a hosszú, egészséges életre. Mit tehetünk a daganatos betegségek megelőzése érdekében?
A túlsúly leküzdése kiemelt fontosságú.
A rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás minden rákos megbetegedés esetében a prevenció kiemelt eszköze, ez a mellrák esetében sincs másképp.
Kutatások szerint a menopauza után annál, aki túlsúlyos, akár 30-60%-kal is megnövekedhet a betegség kialakulásának kockázata, ami azt jelenti, hogy az egészséges testsúly elérésével akár ennyivel csökkenthető is, nem beszélve arról, hogy a súlyfelesleg a már kialakult mellrák esetén is hátráltathatja is a gyógyulást.
Testedzés!
A testmozgásnak önmagában is lehet kedvező hatása, ám a daganatos megbetegedések esetében az adatok szerint azoknál a nőknél volt a legalacsonyabb a kockázat, akik legalább négy órán át végeztek testedzést egy héten. A rendszeres testmozgás és az intenzív fizikai aktivitás akár 25%-kal is képes mérsékelni a mellrák kialakulásának kockázatát.
Táplálkozás
Szinte már el sem kell mondani, hogy a szuperélelmiszerek a mellrák megelőzéséért mennyire számítanak. A mellrákos megbetegedések megelőzéséért a megfelelő étrenddel is sokat lehet tenni. Kerülni kell a cukros, feldolgozott, mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételeket és készételeket, ezek ugyanis növelhetik a kockázatot. A vitaminokban, antioxidánsokban, zöldségekben, gyümölcsökben, teljes értékű gabonákban gazdag étrend azonban a megelőzésben segít.
Mi a helyzet a szójával?
A mellrákkal kapcsolatban gyakorta említik a szóját is, ez megosztó. Kutatók szerint a kis mennyiségű szójafogyasztás nem feltétlenül emeli meg a kockázatot, magas rizikó esetén azonban mindenképp érdemes orvossal konzultálni, ami igaz a szóját tartalmazó, többek közt a menopauza tüneteit enyhítő táplálékkiegészítőkre is.
Étrendkiegészítők? Jöhetnek!
Bizonyos vitaminok, ásványi anyagok és mikró tápanyagok, akár táplálékkiegészítő formájában is, képesek csökkenteni a mellrák kialakulásának kockázatát, egy 2019-es tanulmány szerint ide tartozik például a D3-vitamin, a folát, a B6-vitamin, a béta-karotin, az omega-3 zsírsavak, a kurkumin vagy épp a zöld tea.
Fontos a rendszeres önvizsgálat!
Az esetek mintegy háromnegyedében a nők maguk veszik észre a daganatos elváltozás első tüneteit, a leggyakrabban a mellben, esetleg a hónaljban található csomó, dudor formájában. Nem kell azonban azonnal pánikba esni, ha valaki csomót fedez fel a mellében, az esetek 80 százalékában ugyanis nem daganatos betegség áll a háttérben.
Ha megelőzésről beszélünk, akkor a fentieken túl, a jó alváson át a hormonális egyensúly támogatásáig, a stresszcsökkentéssel és a különféle életmódbeli tényezőknek a figyelembevételével sokat tehetünk a daganatos megbetegedések elkerüléséért.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.