Menü

Mi az a turbulencia, és miért nem kell félni tőle?

Sokan félnek a repüléstől, s ha még turbulenciába is kerül a gép, akkor tényleg ijesztőnek tűnhet egy – egy repülőút. Vajon mi okozza a repülőgép ijesztő rángatózását és miért nem kell félnünk tőle?

Turbulencia során hirtelen megváltozik a légáramlás. Ezt több tényező is okozhatja, a leggyakrabban a légkörben található turbulens levegő váltja ki. A futóáramlások hirtelen megváltoztathatják a szélerősséget, ez pedig megrángathatja a repülőgépet – olvasom a neten a szakszerű magyarázatot.

Egy másik fajta ilyen állapot a termikus turbulencia, amit a felszálló meleg levegő okoz. A mechanikus turbulenciát pedig a táj okozza: a hegyek és a magas épületek is eltéríthetik a felettük lévő légáramlásokat.

Bevallom én magam ezt a jelenséget ijesztőnek találtam és megijedtem tőle, pedig valójában ártalmatlan dolog.

A pilóták és a légiirányítók sokat dolgoznak azon, hogy a repülők elkerüljék a turbulenciát. amivel egyébként nincs semmi baj, hiszen a mai modern repülőgépeket úgy építették meg, hogy a durvább turbulenciákat is kibírják, mely egyébként egyre gyakoribb. 1958 óta a turbulencia aránya 40 százalékról 90 százalékra nőtt Európában és Észak-Amerikában, ez pedig a legújabb tanulmányok szerint a klímaváltozás miatt tovább romolhat.

Ha nehezen viseljük a turbulenciát: érdemes a szárnyakhoz legközelebb eső székekbe ülni, ugyanis itt fogjuk a legkevésbé érezni a rázkódást. A repülőgép hátsó részében sokkal erőteljesebben lehet érezni a széllökéseket, az ideális helyek középtájon vannak.

Minden szakértő azt javasolja, hogy amennyit csak lehet, maradjunk ülve, becsatolt biztonsági övvel. A turbulencia esetén a legfontosabb teendő a nyugalom megőrzése, valamint a biztonsági öv bekapcsolása.

Én azzal próbáltam magam nyugtatni, hogy ez sokkal ijesztőbbnek tűnik, mint amennyire veszélyes valójában, hiszen emiatt nem zuhan le a repülő, mert úgy tervezték, hogy bírja ezeket a légörvényeket.

Az autóban is rázkódunk a göröngyös utakon, a repülőgép szerkezeti elemei is kibírnak ilyen légörvényeket.

A légzőgyakorlatoknak nagy hasznát vehetjük ilyen helyzetekben (is). Először lassan lélegezzünk be három másodpercen át az orrunkon keresztül, tartsuk vissza a levegőt három számolásig, majd lélegezzünk ki három másodperc alatt a szánkon. Tartsunk három másodperc szünetet, mielőtt elölről kezdenénk.

A könnyű turbulencia meglehetősen gyakori és veszélytelen, míg a közepes és a súlyos turbulencia már jóval ritkább. Utóbbi a repüléseknek mindössze 0,0001%-ában fordul elő világszerte.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.