Miért okoz az éhség agressziót?
- Dátum: 2024.08.17., 11:09
- Martinka Dia
- pixabay.com
- angry, dolgozik, dühös, éhes, éhségérzet, elviselhetetlen, éndühös, érzelem, eszi, étkezés, felszívódás, fizikai állapot, fogyókúra, glükóz, gyors., hangry, hangulat, hormonrendszer, hungry, ideges, idegrendszer, ingerlékeny, ingerült, kortizol, lassú, megbánt, morcos, önkontroll, pincér, stabil, stresszhormon, szénhidrát, szervezet, tanul, tanulmány, új szó, vacsora, vércukor, vércukorszint
Miért okoz az éhség agressziót? Tudományos magyarázat van az ingerültségre! Nemcsak az éhes férfival nehéz szót érteni, nálunk nőknél is frusztráltságot, dühöt, agressziót, idegességet válthat ki, ha éhesek vagyunk. A jelenségnek az angol nyelvben már neve is van: hanger - mely az anger (harag) és a hungry (éhes) szavakból alakult ki. Erről korábban már írtunk oldalunkon:
https://hajraegeszseg.hu/cikk/2018-07-01/hangry
Miért okoz az éhség agressziót?
Az egyik legkézenfekvőbb magyarázat, hogy az agy az egyik legtöbb energiát felhasználó szervünk: átlagosan a napi kalóriabevitelünk 20-30%-át emészti fel. Ha egy ideje már nem ettünk, a vércukorszint csökkenni kezd, a szervekhez kevesebb energia jut el. Ha pedig a vércukor egy bizonyos szint alá süllyed, megindul a kortizol- és az adrenalintermelés.
A kortizol másnéven stresszhormon, s mivel megindul ennek termelődése, így az éhség ingerültséget, dühöt vált ki.
Mit tehetünk ez ellen?
Mielőtt mindenkit megbántunk a környezetünkben, először is érdemes úgy tervezni a napot, hogy ne csak a három főétkezés férjen bele, hanem legyen nálunk még két kisebb étkezésre való étel is, legyen az egy banán vagy egy kis zacskó mogyoró, diákcsemege, utóbbi elég jól telít is.
Megoldás a müzliszelet, a keksz, az olajos magok, a gyümölcs. A csoki nem annyira szerencsés, mert hirtelen emeli meg a vércukorszintet, ami ugyanolyan gyorsan vissza is fog zuhanni.
Tény, hogy az éhségérzetünk befolyásolja a hangulatunkat.
Friss kutatások bizonyítják, hogy az éhség, azért van hatással a hangulatunkra, mert többek között a szervezetünk olyan területeit aktiválja – például az idegrendszert és a hormonrendszert –, amik többek között az érzelmeink kialakulásáért is felelősek.
De akkor miért nem eszünk, ha csak ennyi kell?
Mert van, hogy nem mindig megoldható. Mondjuk azért, mert dolgozunk és nincs rá idő, vagy csúszunk a vacsorával vagy a felgyorsult életünkben néha erre sem tudunk időt szakítani.
Nem kell tudósnak lenni ahhoz, hogy megértsük a nem túl bonyolult folyamatot: minél több idő telik el az utolsó étkezés után, a tápanyagszint úgy csökken a vérben. Leesik a vércukrunk. Az agynak glükózra lenne szüksége, de mivel ezt nem kapja meg, stresszhormonokat szabadít fel, ezért nem tudunk önkontrollt gyakorolni magunk felett. Tele hassal, azonban már ritkábban morcos az ember.
Ha olyankor eszünk, amikor még csak “normálisan” vagyunk éhesek, hosszú távon jótékony hatással van a testsúlyunk megőrzésére, mert ilyenkor nyugodtabban, lassabban eszünk, és ennek eredményeként nem esszük túl magunkat. Ha azonban kimarad egy vagy több étkezés, garantáltan idegesen, hangulat-ingadozásokkal és falásrohamokkal fog végződni az a napunk.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?
A helyes táplálkozás alapszabályai
A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.
Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor
Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.
Gyors pohárkrémek a nehéz karácsonyi desszertek után
Képzeljenek el olyan pohárdesszerteket, amelyekhez maximum tizenöt perc időráfordítás szükséges. Jól hangzik? Nézzünk pár receptet!
Egészséges ételek, amelyekből sokat ehetsz karácsonykor is
Ha a karácsonyi lakomára gondolsz, akkor valószínűleg nem az „egészséges” szó jut először az eszedbe, hanem inkább a töltött káposzta, a majonézes tésztasaláta, krumpli és a rengeteg sütemény. De van néhány olyan ünnepi fogás, ami nem csak mennyei, de egészséges is. Ráadásul, ha ezek a finomságok szerepelnek a karácsonyi menüsorban, akkor az ünnepek alatt felkúszó plusz kilóktól is kevésbé kell leadnod.