Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében
- Dátum: 2024.05.07., 14:41
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- csontritkulás, elhízás, hormonháztartás, meddőség, ösztrogén, vércukorszint
Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.
A női test legfontosabbnak vélt hormonja az ösztrogén, melyet a petefészek, a méhlepény, a mellékvesék és izmok is termelnek. Fő feladata a másodlagos nemi jellegek fejlődésének koordinálása, illetve a menstruációs ciklus szabályozása, ezáltal fontos szerepe van a teherbeesés terén is. Emellett nem elhanyagolható, hogy felelős még az egészséges csontsűrűség, a vércukorszint és a koleszterinszint megfelelő szinten tartásáért és az agy működéséért is. A lényeg, hogy szervezetünkben a progeszteron nevű hormon ellensúlyozza az ösztrogén szintjét, viszont amikor ez az egyensúly felborul, és a mérleg elbillen az ösztrogén felé, akkor ösztrogén túlsúly, vagyis dominancia alakul ki.
Az ösztrogén dominancia kialakulása sokféle tünetet eredményezhet, tartósan pedig különböző betegségekhez indít utat. Befolyása van a testsúlyra, a szexuális működésre, az erőnlétre, a napi közérzetre, a menstruációs ciklusra, vizesedést, ingerlékenységet, depressziót, hajhullást okozhat. Nem ritka, hogy a PCOS-ért, a leadhatatlan kilókért, daganatokért, szív- és érrendszeri megbetegedésekért, alvászavarokért, bőrbetegségekért, mint az ekcéma, puffadásért, csontritkulásért, vetélésért és meddőségért is ő felel. Sokszor külső tényezők okozzák a problémát, például bizonyos gyógyszerek szedése, a krónikus stressz vagy a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, de az elhízás, a miómák, inzulinrezisztancia, endometriózis, pajzsmirigy alulműködés is eredményezheti a magas ösztrogénszintet.
Tenni a probléma ellen mi is tudunk. Első sorban életmódváltással próbálkozzunk, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással, adott esetben a testsúlyfelesleg leadásával, sztresszkezeléssel, vitaminok és ásványi agyagok bevitelével is egyensúlyba hozhatjuk a hormonjainkat. A magnézium, szelén, E- és D-vitamin, cink bevitelre érdemes odafigyelni, ezeket már multivitaminok formájában is beszerezhetjük. Bizonyos gyógynövények is segíthetnek, de mindig beszéljük meg orvosunkkal, mielőtt önkezelésbe kezdünk.
Az ösztrogén dominancia nagyon kellemetlen tüneteket tud okozni életkortól függetlenül, ezért nagyon fontos a mielőbbi egészséges életmódra való áttérés, súlyosabb esetben pedig a megfelelő kezelés megkezdése.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.