Menü

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az embert megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

A stresszhormonok áramlása a szervezetünkben a természetes folyamatok része. A kortizol, vagyis a stresszhormon egy természetes szteroid hormon, melynek feladata a vércukorszint növelése olyan helyzetekben, amikor szervezetünket stressz éri, így plusz energiát adva a nyugtalanító szituáció leküzdésére. Amikor hosszabb ideig vagyunk kitéve a stresszes helyzeteknek, a testünkben különböző reakciókkal jelzik, hogy valami nem stimmel, a problémát meg kell oldani. Sokat halljuk, hogy aki stresszes életet él, bele fog betegedni és ez szó szerint igaz is.

A feszült állapot nem csak kimerítő, hanem elvonja az energiát a szervezettől minden más funkció helyes működéséről. Az, hogy az ember ilyen esetekben állandóan fáradt, ideges, falási rohamokat kap, vagy éppen pont, hogy nem tud enni, esetleg hasmenéssel és migrénnel küzd, szúr a szív tájéka, rá lehet fogni a stresszes életre. vannak viszont olyan esetek, hogy nem is gondoljuk, hogy a ránk nehezedő problémák súlya okozza testi, szervi tüneteinket. Bele se gondolunk sokszor abba, hogy lelki gondjaink kivetülnek, betegségekké alakulnak és nem elég, hogy nehezek körülmények, még jönnek az egészségügyi gondok is.

Ezek közé tartoznak kevésbé ismert tünetek is, mint például a szagokra való különös érzékenység, mivel az agyban az illatokkal és érzésekkel foglakozó részek kapcsolatban állnak egymással. Ide tartozik a fülzúgás és fülcsengés is, ez is agy reakciójának köszönhető. Az éjszakai fogcsikorgatás is sokszor a stressz levezetésére szolgál, és az is, amikor elkezd fájni az állkapcsunk. Ilyenkor az ember tudat alatt összeszorítja a fogait, ez pedig a fogzománc lesúrolásával és a rágásért felelős izmok gyulladásával járhat. A szájban könnyebben jelentkezhetnek fekélyes sebek és az íny is sokszor vérzik, ez a legyengült immunrendszer miatt alakulhat könnyebben ki.

A bőr különböző gyulladásai is intő jelek lehetnek, ekcéma és viselhetetlen viszketés formájában is előfordulhat. A kimerültség mellett kínozhat álmatlanság és a fordítottja, furcsa álmok megélése, mivel a feszültség miatt többször felébredünk, felszínesen alszunk, ezzel pedig megszakítjuk az alvási folyamatot. Feledékenyek és szétszórtak lehetünk, mivel a kortizol szintje hatással van az agy hippocampus részére, ami a rövidtávú memóriánkért felelős.

A stressz hosszú távon megbetegíti az embert, olyan különféle tüneteket okozva, amikről nem is gondolnánk, hogy ezért alakulnak ki. Törekednünk arra, hogy megtanuljuk elkerülni, vagy levezetni a feszültséget, harmóniában élni a környezetünkkel és önmagunkkal.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.