Menü

A klímaváltozás hatásai az egészségünkre

Talán sokan emlékeznek még az 2013-as nagy havazásra, mely március 15-ére esett, ezzel pedig szinte döbbenten vettük tudomásul, hogy egyre inkább eltolódik a téli időszak és azóta már egyáltalán nem ritka, hogy márciusban vagy áprilisban kell fagyos napokra, havazásra számítani, vagy májusban elővenni a vastagabb kabátot.

Az éghajlatváltozás a világ minden térségét érinti. A sarki jégtakarók olvadása miatt emelkedik az óceánok és tengerek szintje és egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek, ami súlyos veszélyt jelent.

Az éghajlatváltozás a természetre nézve számos következménnyel jár, gondoljunk itt a magas hőmérsékletre, aszályra és erdőtüzekre, átvizekre, tengerszint-emelkedésre, belvizekre, melyek mind komoly problémákat okoznak.

Hogyan hat az éghajlatváltozás az egészségünkre?

A klímaváltozás a legsúlyosabb környezeti és egészségügyi probléma. Befolyásolja a rovarok, rágcsálok által terjesztett fertőző betegségek térbeli és időbeli megjelenését, például a kullancsok által terjesztett Lyme-kór fog gyakoribbá válni, de megjelennek egyes szúnyogok által terjesztett betegségek is, továbbá számolni kell az allergén növények változó pollenszórásával is.

Az éghajlatváltozás okozta környezeti hatások növelik az egészségügyi kockázatokat, a különféle megbetegedések esélyét, amelyek hatással vannak az egészségügyi ellátórendszerre. Nemzetközi és hazai kutatási eredmények alapján kijelenthető, hogy az éghajlatváltozás veszélyezteti az emberek és az élővilág egészségét, ez a veszély pedig az elkövetkező években és évtizedekben növekedik fog.

Manapság egyre többen foglalkoznak klímavédelemmel és látják át a környezetvédelem jelentőségét, ám minden erre irányuló erőfeszítés sem tudta eddig a Föld ökológiai rendszerét pusztító folyamatokat megváltoztatni.

Az éghajlatváltozás világszerte súlyos hatással van az emberek egészségére, gondoljunk csak a szélsőséges hőmérsékletekre, mely télen légúti panaszokkal, legyengült immunrendszerrel járnak, nyáron pedig szív-és érrendszeri, légzőszervi megbetegedéseket, hőgutát, rossz mentális egészségi állapotot okoznak.

A legfontosabb egészségi kockázatot leginkább az extrém hőmérséklet jelenti, mely a hőhullámokat nehezebben viselőket érinti jobban, a betegeket, az időseket és a gyermekeket. A klímaváltozás valószínűleg a 21. század legsúlyosabb környezet-egészségügyi problémája.

Tehetünk mi is a klímaváltozás ellen?

Igen! Ez ellen összefogással tehetünk, környezetbarát, fenntartható energiaforrásokra való váltással, étkezési szokások megváltoztatásával, szelektív hulladékgyűjtéssel, fogyasztási szokásaink megváltoztatásával, tudatos magatartással. A környezetünkért és a jelenleg is végbemenő jelentős környezeti változásokért mindannyian felelünk. Mindannyiunk közös érdeke, hogy egy tiszta, fenntartható, zöld jövőt teremtsünk.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.