Menü

Az olvasás az egyik legintelligensebb tevékenység

Régóta tudjuk, hogy az olvasástól okosabbak lehetünk, nem túlzás azt állítani, hogy az olvasás az egyik legintelligensebb tevékenység. Miért fejleszt ennyire az olvasás? Íme a válasz! Az olvasás bizonyítottan fejleszti az intelligenciát, a problémamegoldó képességet és bővíti a szókincset. Ezért nem véletlen, hogy annyit hallani a meseolvasás fontosságáról kisgyermekkorban, ám ez felnőttként sincs másként.

Mindenképpen szükségünk van az olvasásra, mert ezzel új képességeket szerezhetünk, miközben kikapcsolódunk.

Szülőként abban is felelősségünk van, hogy a gyermekünk egészen kiskorban megismerje, megszeresse az olvasást, így erről a szokásról később sem mond le, az élete részévé válik.

A fiatalokat ma sajnos nem nagyon vonzza az olvasás, pedig a tanulás szempontjából is pozitívum, hogy a könyvek frissen tartják az elmét, a gondolkodást, a memóriát, emellett a rendszeres olvasás bizonyítottan enyhíti a szorongást.

Ha a fenti érvek nem lennének elég meggyőzőek, akkor további előnyök, hogy az olvasott emberek nemcsak szellemileg frissebbek, de magasabb az intelligenciájuk is, ahogy a címben és a bevezetőben is említettem, intelligensebbek, okosabbak, kreatívabbak.

Ha néhány pontban kellene összefoglalni a miérteket, akkor megemlíthetjük, hogy az olvasás azért hasznos, mert műveltté tesz, serkenti az agyműködést, javítja a memóriát, gazdagítja a szókincset, oldja a stresszt, megtanít koncentrálni, fejlődik tőle az íráskészség, s mivel fejleszti az agyat ezzel az ingerfelfogási képességet is.

Korábbi felmérésekre támaszkodva, sajnos megállapítható, hogy a magyar emberek többsége nem szokott rendszeresen olvasni, sokan egyáltalán nem választják ezt a fajta tevékenységet.

Vajon ennek mi az oka?

Sokan - az emberek közel fele – azzal magyarázta, hogy nem szeret olvasni, mások az időhiányt jelölték meg okként, mások egyéb szabadidős tevékenységet választanak.

Volt, aki a pénzhiányt említette, ám ez nem feltétlen állja meg a helyét, hiszen létezik számtalan ingyenes, vagy kedvező árú olvasási lehetőség, ilyen például a könyvtár.

A könyvtári bérlés szinte egy képletes összeg, cserébe elérhető országosan sok ezer könyv. Ha vásárolni szeretnénk, javaslom az antikváriumokat, vagy könyvcsere programokat. Használt könyvesbolt és online könyvcsere programok segítségével az eredeti vételár töredékért juthatsz a kiválasztott könyvekhez.

Akinek az időhiány a meghatározó ok, annak pedig nagyon hasznos ötlet, ha például utazás közben hallgat audio könyveket, de mindenképp fontos, hogy válasszunk olyan könyveket, amelyek érdekelnek és este a televíziónézés helyett válasszunk inkább egy fél órányi olvasást, s ha ezt rendszeresen megtesszük, előbb-utóbb beépül a szokásrendünkbe.

Érdemes – akár újévi fogadalomként is – törekedni ennek a fontos önfejlesztő tevékenységnek a kialakítására és rendszeres gyakorlására. Jó olvasást kívánok!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!