Vajon mi a hosszú élet titka?
- Dátum: 2023.12.23., 19:28
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- életkor, életminőség, emberi kapcsolatok, hosszú élet, izomtömeg, japánok, kiegyensúlyozott étrend, megfelelő hidratálás, növényi étrend, pihentető alvás, rendszeres mozgás, rendszeres szűrővizsgálatok és egészségtudatos élet, stresszcsökkentés, szabad levegő, szív-és érrendszer, természet, titka
Ha hirtelen kellene válaszolnom, azt mondanám, rendszeres mozgás, meg kiegyensúlyozott étrend, olyanokat írnék, hogy stresszcsökkentés, megfelelő hidratálás, rendszeres szűrővizsgálatok és egészségtudatos élet, no meg elegendő és pihentető alvás és hasonlók. Hogy valójában mit tartanak a hosszú élet titkának, ma utánajárunk!
Nem szeretnénk örökké élni, legalábbis én nem, de ettől függetlenül az egészségre figyelés fontos, s ezért mi is tehetünk, például megpróbálunk tartani egy ideális testsúlyt.
Egy friss tanulmány szerint azok, akik 60 éves kor felett is odafigyelnek az étkezésükre és a rendszeres mozgásra, nagyobb eséllyel érik meg a 90 éves kort, ez is egy szempont a hosszabb élet felé.
Minden életkorban és mindenkinek fontos a rendszeres mozgás, s most már azt is tudjuk, hogy összefügg a hosszabb élettel, ráadásul nemcsak tovább élhetünk általa, hanem az életminőségünk is – és ez valahol kulcsszó – jobbá válik, hiszen a mozgás javítja a szív- és érrendszer egészségét, fenntartja az izomtömeget és támogatja az általános testi funkciókat.
A rendszeres mozgáson nem feltétlen a sportot értik, az is számít, ha olyan környezetben élünk, ahol minden nap rá vagyunk kényszerítve valamilyen testmozgásra, például sokat sétálunk, gyalogolunk, kertészkedünk, vagy állatokat gondozunk. Ezek mind – mind több mozgásra késztetnek és stresszoldó hatásuk is ismert.
Kutatások szerint az életkor körülbelül húsz százaléka a genetikán, tíz-tíz százaléka az egyéni döntéseken és az egészségügyön, a maradék hatvan pedig a környezeten múlik.
Vannak, akik a növényi étrendre esküsznek, mások arra, hogy legyen egy életcél, amiért nap, mint nap tehetünk, de azokkal is egyetérthetünk, akik az emberi kapcsolatokban látják a hosszabb élet titkát. Szerintük semmi nem rövidíti meg jobban az életet, mint a magányosság, vagy az, ha nem megfelelő emberekkel vesszük körbe magunkat.
Az is bizonyos, hogy a japánok tudhatnak valamit, hiszen ők köztudottan magas kort élnek meg, talán elég lenne megkérdezni őket arról, hogyan élik mindennapjaikat.
A japánok életszemlélete komplex, figyelnek arra, hogy sokat legyenek természet közelben, a szabad levegőn, mely a testre és a lélekre is jótékonyan hat, ezzel a stresszhormon is csökken.
A japán kultúrában elterjedt és bevált szokás, hogy több generáció él együtt, így senki sem magányos, számíthatnak egymásra, segítik egymást. Az emberi kapcsolataik ápolása kiemelt jelentőségű, ez pedig egy érzelmi védőhálót jelent.
Az egészséges táplálkozás számukra magától értetődő, az étkezési kultúrájuk jól ismert, nagyon sok növényi eredetű alapanyagot fogyasztanak, kevés sót és sok omega-3 zsírsavat visznek be, nagyon kevés az elhízott és a daganatos betegségek is elkerülik őket.
A japánok az aktív életükről is híresek, míg mi a sarki boltba is autóval járunk, ők sétálnak és kerékpároznak, fizikai aktivitásuk kiemelkedő más népekhez képest. Sokat teáznak, különösen a zöld teát és a matcha teát fogyasztják, teakultúrájuk 1000 éves múltra tekint vissza.
Ha a fenti módszerekből, tippekből nem is tudunk hirtelen a holnapi nappal mindenben változni, az említett tanácsokból bárki elsajátíthat néhányat, javítva ezzel az életminőségét.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.