Menü

A szétnyílt hasizom

Nagyon sok nőt, anyukát érint szülés után a szétnyílt hasfal, vagy idegen kifejezéssel élve a „rectus diastasis” problémája, szerencsére erről már egyre többet hallani és hozzá a megfelelő kezelés is elérhető.

A magam részéről túl vagyok három terhességen és egy szétnyílt hasfal miatti sérvműtéten, ezért is örülök, hogy ma már többet foglalkoznak a témával és számtalan speciális torna is segíti orvosolni, illetve megelőzni a problémát, ezt fontosnak tartom, hiszen ezzel az egészségügyi és esztétikai problémával sok anyuka küzd.

Sajnos nemcsak esztétikailag zavaró a szétnyílt hasizom, hanem egészségügyileg is gondot okozhat, például köldöksérvet, mely igen fájdalmas és kellemetlen probléma.

Nem járok messze az igazságtól, ha azt mondom, a szétnyílt hasfal a terhesség velejárója, pláne többedik terhességnél. Az egyenes hasizmok eltávolodása a babavárás alatt alapvetően egy teljesen természetes folyamat, hiszen ahogy a magzat növekedik, úgy „csinálja a helyet magának”.

Szerencséseknél a terhesség után, a szülést követő néhány héten belül elmúlik, ám vannak, akiknél sajnos nem tud a test ilyen jól regenerálódni és visszaállni az eredeti állapotra, ekkor an szükség például speciális tornára.

Miért kell foglalkozni a szétnyílt hasfallal?

A rectus diastasis kezeletlenül később sérvhez, törzsgyengeséghez, derék- és hátfájáshoz is vezethet, ezért fontos idejében felismerni a jeleket, és szakértő segítséget kérni, ugyanis a szétnyílt hasizom célzott tornával orvosolható.

Honnan tudjuk, hogy szétnyílt hasizommal van dolgunk?

Nos a vizsgálat egyszerű, otthon is elvégezhető, ehhez le kell feküdni egy kemény, szilárd felületre, felhúzni a térdet úgy, hogy közben a talpunk a földön maradjon. Egyik kezünket a tarkón tartva végezzünk néhány hasprést, másik kézzel pedig nézzük meg, hogy a hasunkon, köldökmagasságban besüllyednek-e a hasfalba. A két izom közötti rést tudjuk ezzel kitapintani, s ha az izmok közötti távolság két ujjnál szélesebb, akkor szétnyílt hasfallal van dolgunk.

A szétnyílt hasizom nem egy rejtett probléma, könnyen felismerhető, akár a fent írt vizsgálattal, akár azzal, hogy megfigyeljük a tüneteket. A leggyakoribb tünet, hogy a has hónapokkal a szülés után sem húzódik vissza, továbbra is kidudorodik.

Mivel a harmadik terhességemet már egy sérvműtét után vállaltam, így nagyobb hangsúlyt fektettem a megelőzésre, gyógytornász által összeállított speciális, a légzéssel is összehangolt mozdulatokból álló tornára.

A szétnyílt hasizom legtöbb esetben funkcionális hasizom tréninggel kiválóan kezelhető, türelem és gyakorlás kell hozzá és egy jó gyógytornász, aki helyesen mutatja meg a mozdulatokat.

Javaslom a neten fellelhető hasizom összezáró tornákat, videókat, melyekkel nagyon hatékonyan előzhető meg illetve kezelhető a probléma. Fontos elmondani, hogy a szétnyílt hasizom esetén tilos „ész nélkül” haspréseket, felüléseket végezni, ezzel sokat rontunk a problémán, helyette a speciális hasfalösszezáró tornagyakorlatokat kell helyesen kiviteleznünk.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.