Menü

Klímatisztítás – hogyan, mikor, miért?

A forró nyári kánikulai napokban bizony életmentő érzés a klíma használata, akár otthon, akár az autóban, akár munkahelyen, azonban nem elhanyagolandó annak karbantartása. Milyen gyakran kell kitisztíttatni a légkondit? Miért van erre szükség, hogyan tegyük, erre keressük a válaszokat.

Miért fontos a klíma tisztítása?

Ezt a lépést sokan félvállról veszik, pedig a koszos légkondinak negatív élettani hatásai is lehetnek. Azért fontos tisztíttatni, mert a kültéri egységek a szabadban vannak, ebből kifolyólag pedig szennyeződés rakódhat rájuk és ha ezeket nem távolítjuk el, a berendezés meghibásodhat.

Nemcsak a kültéri részek, hanem a beltéri egységek is porosodnak, ami pedig kedvez a kórokozók megtelepedésének, a gombák, vírusok, baktériumok pedig károsak az egészségre. A klímaberendezéseket még a szezon kezdete előtt érdemes megnézetni szakemberrel, aki elvégzi a karbantartást.

Milyen gyakran kell ezt megtenni?

Nos nem mindegy, hogy hol és milyen gyakran használjuk a klímát. A munkahelyen vagy egy üzlethelyiségben jóval magasabb a koszolódás, mint az otthoni környezetben. A legjobb szezonváltáskor, de évente minimum egyszer vagy kétszer mutassuk meg szakembernek.

Hogy történik a klímatisztítás?

A folyamat alatt klímafertőtlenítést és a klímatisztítást is kell érteni egyaránt. Fertőtlenítéskor speciális vegyszerekkel a légkondicionáló belsejét fertőtlenítik, megtisztítva a megtelepedett baktériumoktól, vírusoktól és gombáktól.

Miért jobb, ha a tisztítást szakember végzi?

Mert a légkondi burkolatának szimpla letörlése, gombaölő spray-vel való lefújása vagy a szűrő lemosása nem ugyanaz, mintha a klíma szakszerű karbantartását végeztettük volna el. A szakszerű karbantartás alatt a klímát áramtalanítják, a beltéri egység burkolatát eltávolítják, leemelik a szűrőt, az egységet szétszerelik. A berendezést gombaölővel kezelik, majd szakszerűen bekapcsolják és járatják hűtés üzemmódba kapcsolva alacsony hőmérsékletre állítva, így a rendszert átjárja ez a vegyszeres tisztítás.

A mechanikus szűrőket átmossák, a fertőtlenítést elvégzik. A karbantartással a berendezés sokkal energiahatékonyabban működik a továbbiakban és elkerülhető a meghibásodás is.

A rendszeres karbantartásokat mindenképp érdemes még a szezon előttre időzíteni, hogy mire szükség lesz rá, gondtalanul működtethessük. Ráadásul a klímaszezon közepén már nehéz lesz jó szakembert találni.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.