Hogy lehetséges a stressz csökkentése tartósan és hatékonyan?
- Dátum: 2023.06.16., 05:09
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- energia, feltöltődés, jóga, lélek, meditáció, nyugalom, psziché, stressz
A stressz kezelése többféleképpen is lehetséges, de nem árt tisztában lenni vele, melyek lehetnek a stressz okai. Aki odafigyel a testi-lelki egészségére, ezzel a stressz ellen is sokat tesz.
A stressz eredetileg egy orvosi szakszó, amely az emberi szervezet által a különféle ingerekre adott nem specifikus válaszreakcióit takarja. Ma már a stressz kifejezést leggyakrabban köznapi értelemben használjuk és tartós idegességet, folyamatos feszültséget értünk alatta. A tartós stressz évtizedek óta ismert betegség, napjainkban azonban olyan gyakori, hogy népbetegségként tartják számon. Sőt, a WHO egyenesen a 21. század egyik legsúlyosabb egészségügyi problémájaként tekint rá.
A stresszkezelés formái
A stressz leküzdésére többféle stratégiát is választhatsz, attól függően, hogy mit állítasz a középpontba.
Problémaorientált megküzdés
Ekkor a stressz hátterében álló probléma megoldása van a fókuszban. Ennek része a probléma elemzése és különféle változatok kidolgozása a megoldásra.
Érzelemközpontú megküzdés
A hangsúly itt nem a probléma megoldásán van, hanem a stressz által kiváltott érzelmek kezelésén. A stresszcsökkentés, a stressz oldása tehát ebben az esetben a probléma által okozott negatív érzelmek megszüntetését jelenti. Ez a stratégia a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ember nem vesz tudomást a problémáról, esetleg különböző pszichoaktív szereket fogyaszt.
Gyakorlati tanácsok a stressz csökkentésére
Töltődj fel!
Kapcsolódj ki, vagyis naponta minimum fél órán keresztül végezz valami olyan tevékenységet, ami igazán feltölt. A legjobb egy olyan hobbi, amibe bele tudsz feledkezni, úgy, hogy közben teljesen kiszakadsz a napi mókuskerékből. Ugyanilyen fontos, hogy fejleszd és ápold a szociális, baráti kapcsolataidat. Vagyis tölts minél több időt mások társaságában.
Próbáld kevésbé mellre szívni
Vegyél egy nagy levegőt, tegyél egy lépést hátra, és gondold át: képes vagy befolyásolni azt, ami kiváltja a stresszt? Ha igen, akkor mit tehetsz a megoldás érdekében? Megtettél mindent, amit lehet?
Ha nem vagy képes befolyásolni, vagy már megtettél mindent, amit az adott körülmények között lehetséges, vizsgáld meg a helyzetre adott reakcióidat. Mennyire indokolt az az intenzitás, amit a stresszhelyzet kivált belőled fizikailag és érzelmileg? Képes vagy csökkenteni ezeket a fizikai és érzelmi reakciókat? Mit tudsz tenni ennek érdekében?
Oszd meg a problémádat másokkal
Ha van egy bizalmasod, akinek időről időre kiöntheted a szíved, az jelentősen képes mérsékelni a téged sújtó stressz szintjét. Ez akkor is igaz, ha az illető érdemben nem tud segítséget nyújtani. Ha pedig olyanhoz fordulsz, akitől segítséget várhatsz, például egy pszichológushoz, az még ennél is jobb megoldás.
Jógázz, meditálj, mozogj
A különféle meditációs technikák, az autogén tréning, a mindfulness és a jóga hatékonyan csökkentik a szorongást és javítják a közérzetet. A rendszeres, intenzív testmozgás pedig a stresszes életmód egyik leghatékonyabb ellenszere.
Ilyenkor számos olyan biológiai folyamat indul be a szervezetünkben, olyan vegyületek, hormonok szabadulnak fel, amelyeknek meghatározó szerepük van a jó közérzet kialakításában.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!