Menü

Megzavarja a pihenést az alkohol

Bár az alkoholról úgy tartják, hogy segít megnyugodni és elaludni, egy új kutatás megállapította, hogy az alkohol éppen azokra a szabályozó rendszerekre hat, melyek az alvást szabályozzák, így megzavarhatja a pihenésünket és álmatlanságot is okozhat.

Az alvási homeosztázis az a folyamat, melynek során a szervezetünk meghatározza, mennyi alvásra van szükségünk. Ezt az alapján dönti el, hogy milyen régóta vagyunk ébren. Ehhez egy adenozin nevű vegyületet használ fel, mely minden sejtünkben termelődik.

Az adenozin szintje az ébrenlét órái alatt megnövekszik, míg alvás alatt csökken. Ha az adenozin szintje magas, az ébrenlétért felelős agyi terület inaktívvá válik, míg ha ebből a vegyületből kevés van a szervezetünkben, az ébrenlétért felelős területek újra aktiválódnak. Ezért fordulhat elő például az, hogy ha valaki a szokásosnál jóval korábban kerül ágyba, teljesen kipihenten ébredhet fel hajnalban.

Ha valaki arra használja az alkoholt, hogy a segítségével könnyebben elalaudjon, az alkoholmegvonás idején álmatlansággal is meg kell küzdenie. - Az alkoholtól remélni a pihentetőbb éjszakai alvást vagy azt, hogy könnyebben el tudunk aludni, téves elképzelés. Ha nem tudunk aludni, inkább kérjünk orvosi segítséget - foglalták össze a kutatás szerzői.

Az alváshiány a kognitív készségekre gyakorolt negatív hatása egyáltalán nem újdonság. Már kiskorunktól kezdve mindenkitől ezt halljuk. Mostanáig azonban nem sokat tudtunk a károsodás hátterében álló biológiai okokról.

Amikor a kutatók mélyebbre ástak az eredményért felelős folyamatba, kimutatták, hogy a gliasejtek, vagyis támasztósejtek állnak a háttérben. Kiderült, hogy a gliasejtek által felszabadított egyik molekula, az adenozin okozza az alváshiány hatásait. Tulajdonképpen az adenozin védi meg az agyat attól, hogy üresjáratban fusson, mert a maga egyedi biológiai nyelvén közli velünk, hogy aludnunk kell.

Fáradtság esetén gyógyír lehet az aktív testmozgás és a helyes étrend kialakítása, legfőképpen a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag táplálkozás preferálása. A fáradtságon enyhíthet például a jóga, a meditáció, vagy a tai chi, de sok esetben a mindennapi stressz okozza a kimerültséget, ezért ajánlatos stresszkezelési módszereket elsajátítani. A jóga és a meditáció szolgálhatja ezt a célt is, de már a kertészkedés vagy egy jól megválasztott hobbi is segítséget nyújthat, hogy a bennünk felgyülemlő feszültség valamilyen módon levezetődjön.

Az aromaterápia szintén egy megfelelő módszer a fáradtság enyhítésére, megszüntetésére. Az aromaterápia illóolajos gyógynövények, illetve a belőlük kinyert illóolajok és kivonatok használatán alapuló gyógyítást foglalja magába. Ebbe beletartozhat a masszázs, az aromafürdő, az inhalálás, a borogatás, a bedörzsölés vagy a szauna.

Milyen gyógynövények lehetnek hatásosak fáradtság esetén? A levendula, a bazsalikom, a citrom, a bergamott, a borókafa, a grépfrút, a citronella, a fahéj vagy a kakukkfű.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?