Menü

Ezt tegyük, ha megégettük a szánkat

Forró levest vagy italt fogyasztva könnyen megégethetjük a nyelvünket vagy a szájpadlásunk egy részét. Mivel gyorsíthatjuk a folyamatot?

A hideg téli hónapokban egyre jobban kívánjuk a forró leveseket és teákat. Bár ezek a folyadékok kellemesen átmelegítenek, ha nem vigyázunk, könnyen megégethetjük a szánkat vagy a nyelvünket .A forró folyadék miatt a sérült szövet felhólyagosodik, és több napig fájdalmas, érzékeny lesz. Ha nem súlyosbítjuk, a sérülések két-három nap alatt meggyógyulhatnak, viszont érdemes megfogadni néhány jó tanácsot a panaszok gyorsabb enyhüléséért!

A szájpadlást ért égési sérülések leggyakrabban nem is forró folyadékok, inkább ételek fogyasztásakor keletkeznek. A frissen kisült pizza tetején lévő olvadt sajt sok ilyen balesetet okoz - ezek rendszerint első fokú égési sérüléseket eredményeznek, a bőr legfelső rétegét érintik. A nyelvet ért sérülések gyorsabban gyógyulnak, mint a szájpadláson keletkezett sebek, mivel a nyelvünk vérellátása a legjobb a testünkben. Viszont sokkal érzékenyebb is ez a szakasz, a bőr és a csontok között ugyanis nem található a test védelmét szolgáló zsírréteg. Ha kíméljük az adott területet, a szövet 2-3 nap alatt meggyógyul,

Fogyasszunk "puha" ételeket

A sebet nemcsak a magas hőmérséklettől javasolt megkímélni, de a fizikai sérülésektől is. A keményebb, több rágást igénylő ételek - dió , mogyoró - felsérthetik és ingerelhetik az égett területet, így érdemes inkább puha élelmiszereket fogyasztani ilyenkor. Jól eshet például a joghurt vagy a halhús.

Árthat a túl sok fűszer

A túl fűszeres életek is továbbirritálhatják a megégett bőrfelületet, és lassítják a gyógyulás menetét. Érdemes ebben a 2-3 napban kerülni a chipset és a túl sós vagy borsos fogásokat.

Kerüljük a savas italokat is!

Jobb, ha minimalizáljuk a savas italok fogyasztását is ilyenkor - ilyen a kávé, a bor , a szóda, illetve a különböző szénsavas üdítők. A fogorvos szerint a kávéba tett tej sem tudja semlegesíteni annak irritáló hatását, ezért ebben az 1-2 napban érdemes teljesen felhagyni fogyasztásával.

Tartsuk tisztán a szánkat!

A szánkban lévő baktériumok elszaporodása megfertőzheti a sebet, és elnyújthatja a gyógyulási folyamatot. Ügyeljünk az alapos szájhigiéniára, mossuk fogunkat rendszeresebben, és érdemes szájvizet is gyakrabban használni.

Súlyosabb égési sérülés esetén érdemes a patikákban is hozzáférhető valamilyen készítményt, például lidokaintartalmú fertőtlenítő szájvizet is használni.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.