Pocakkal a vízben
- Dátum: 2023.02.19., 14:33
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- babaúszás, fertőtlenítés, fertőzés, jacuzzi, kismama, meleg víz, szauna, terhesség, úszás, uszoda
A várandósság egy olyan állapot, amit nem szabad félvállról venni, hiszen a nők teste kap egy plusz terhelést. Ahhoz, hogy jól érezzék magukat, bizony, mozogni kell, ha megengedett, de sokan félnek a veszélyeitől is, például az úszással járó betegségektől.
Sokan félnek attól, hogy úszás közben valamilyen fertőzést kapnak, ami nem csak az kismamának, hanem a baba egészségének is árthat. A reklámok azt sugallják, hogy a mindenfélével átitatott tamponok megvédik a nőket a hüvelybe kerülő baktériumoktól, pedig ezek ebben az esetben többet ártanak, mint használnak. Pont azért van ez így, mert az eszköz felszínén megtelepedő kórokozók könnyen szaporodnak, onnan pedig igen gyorsan feljebb jutnak. Szóval egy szó, mint száz, egy állapotos nőnek nem szabad tampont használnia.
A nőgyógyászok döntő többsége azt javasolja, hogy ne hagyjanak fel a kismamák az uszodai mozgásformával, hiszen a víz kicsit tehermentesít, átmozgatja az össze izmot, edzésben tart, és a babának is kellemes hangokkal jár a pocakon kívüli víz csobogása. Ez egy tökéletes mozgásforma a téli időszakban is, hiszen hideg időben is elérhető egy fűtött légterű uszoda. Egyetlen javaslatot tesznek, amire komolyan oda kell figyelni, mégpedig, hogy olyan uszodára essen a választás, ahol van lehetőség babaúszásra is, hiszen ott olyannyira ellenőrzött az adott medence vize, hogy egy baba is nyugodtan pancsolhat benne, így egy várandós nőre sem lesz veszélyes.
Persze nem kell azonnal azt gondolni, hogy a többi uszoda veszélyes vízminőséggel működik, csupán ezzel a módszerrel biztosra mehet, nem kell aggódni. Az orvos javaslata alapján a terhesség 32. hetéig nyugodtan lehet közösségi fürdőbe menni, sőt, úszni is. a 32, hét után már csak akkor tempózzanak a hölgyek, ha az orvos megbizonyosodott arról, hogy a méhszáj nem nyílik, de a 36. hét után semmiképpen sem javasolt már, hiszen ez a fajta mozgás is beindíthatja a szülési folyamatot.
A fürdőkomplexumok jó része már rendelkezik jacuzzival, melegvizes medencével, szaunával is, amiket viszont egyáltalán nem javasolt igénybe venni áldott állapotban. A jacuzzi levegő buborékai és a nyomáserősség nem tesz jót, a melegvizes medence és a szauna hője pedig azt eredményezi, hogy az erek tágulnak, ami vérbőséget okozhat, ami az izmok mozgásához és az összehúzódások beindulásához vezethet.
Az otthoni fürdőzés sem tiltott, bár itt is figyelembe kell venni a víz hőmérsékletét, inkább törekedni kell egy úszómedence és egy melegvizes medence hőfoka közti hőmérsékletre. Ami viszont ebben az esetben is nagyon fontos, hogy a vizet a megfelelőképpen fertőtlenítsék. A vízben töltött idő után a fürdőruhát a lehető leghamarabb le kell cserélni száraz ruhára és a legjobb, ha rögtön a medencéből a zuhany alá igyekszik a kismama, ezzel elkerülheti a nedves fürdőruha általi fertőzésveszélyt.
Az úszás egy remek mozgásforma a kismamák részére akár télen is, hiszen tehermentesítve mozgatja át az izmokat, ezzel edzésben tartva a testet, de mindenképpen oda kell figyeli a higiéniára, hogy elkerüljék a fertőzéseket.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.