Javaslatok, amelyek átsegíthetnek egy depresszív napon
- Dátum: 2022.12.28., 09:40
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- alvás, beszélgetés, depresszió, egészség, étkezés, higiénia, mantra, mozgás
Ha depresszióval küzdesz, vagy éppen egy hosszabb negatív időszakon mész keresztül, tisztában vagy vele, hogy vannak napok, amikor nincs energiád. A reggeli felkelés is óriási feladatnak tűnhet, aminek a végrehajtására nem vagy képes. Néha azok a dolgok segítenek jobban érezni magadat, amelyeket a legnehezebb megtenni ezeken a napokon.
Lentebb megosztunk néhány tippet – aprókat és óriásiakat -, amelyek segíthetnek egy rossz napon.
Kelj ki az ágyból!
Ezeken a napokon már a felkelés gondolata is elég lehet ahhoz, hogy mégis ágyban maradj. Fontos azonban, hogy megtedd, amit csak tudsz! Eldöntheted, mi az, ami várhat például a háztartásban, és mi az, amit muszáj aznap elvégezned. Lehet, hogy csak arra lesz erőd, hogy a kanapéig elbotorkálj, és ott lefeküdj, de tedd meg, és meglátod, ez is segíthet.
Egyél valami apróságot!
Ha rendszeresen és egészségesen étkezel, az az általános közérzetedet és a hangulatodat is befolyásolja. De ha úgy érzed, az energiaszinted nagyon alacsonyan van, csak igyál meg egy teát, vagy szürcsölj egy kis húslevest. Egyél néhány kekszet. Ha valami van a gyomrodban, az máris javítja a hangulatodat egy kicsit.
Vedd be a gyógyszereidet!
Ha a depressziónak már a gyógyszeres kezelést igénylő fázisával vagy kénytelen megküzdeni, nagyon fontos, hogy egy alkalmat se hagyj ki! Még ha úgy is érzed, nem vagy képes felkelni, és kimenni a konyhába, hogy bevedd a tablettákat, akkor is tedd meg. Jó ötlet lehet őket az éjjeliszekrényen tárolni egy pohár víz társaságában.
Fürödj meg, zuhanyozz le!
A higiénia megtartása fontos részeleme a folyamatnak, ami elősegíti, hogy jobban érezd magad. Ha éppen magadba zuhansz, egyszerű lehet elfeledkezni az öngondoskodásról, és lehet, hogy túl nagy erőfeszítésnek tűnhet elmenni a fürdőszobáig. De amikor már a forró vízben ülsz, jobban fogod érezni magad.
Beszélgess!
A beszéd legtöbbször segít, hogy biztonságban érezzük magunkat, és valaki törődjön velünk. A beszélgetőpartnernek nem kell megoldásokat szolgáltatnia, vagy kibeszélnie belőlünk a depressziót. Az egyszerű beszélgetés segíthet abban, hogy jobban legyünk, történjen az akár videochaten, telefonon vagy a közösségi média bármilyen platformján keresztül.
Mozogj!
Most mondhatod, hogy milyen ötletekkel állok itt elő, de hidd el, egy kis testmozgás, legyen az bármilyen egyszerű és rövid, segíteni fog. Ez igaz az élet legtöbb helyzetére és problémájára. A ritmusos mozgások, mint például a tánc biztos segít túlélni a napot. De bármilyen apró lépés is elég, csak mozogj!
Aludj!
Az alvás sokszor meghatározza az egész napot. Ha nem alszol kipihentetően, a depressziód is rosszabbodhat. Igyekezz egy egészséges alvásritmust fenntartani. Figyelj rá, mikor mész aludni, mikor kelsz, és próbáld kerülni a nappali szundikat.
Menj ki a napra!
Nincs is jobb hangulatfokozó, mint a napozás vagy egy séta a napon, ahol D-vitamint kap a szervezeted. Maga a szabadban töltött idő is növeli a szerotonin szintet, csökkenti a vérnyomást, és javít az alvásminőségen.
Légy magadhoz kedves!
Ha nehéz időszakon mész keresztül, igyekezz odafigyelni, hogy magaddal kedves maradj, és legtöbbször ez a dolog legnehezebb része. Érezz magaddal együtt, és légy elnéző, amíg nehéz napjaid vannak.
Találj magadnak egy mantrát!
Jó megoldás vagy segítő eszköz lehet, ha valahogyan kifejezed magad, és megtalálod, mi az, ami boldoggá tesz, örömet okoz. Lásd meg a jó dolgokat, amik körülötted, veled történnek, és azokat fordítsd át egy mantrába. Ezt használd minden nap, és minden olyan napon is, amikor semmi erőd felkelni.
Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.