Készülj fel a terhességre!
- Dátum: 2022.11.12., 09:55
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- egészség, felkészülés, nőgyógyász, orvos, szokás, terhesség, testsúly, várandósság, vitamin
Amikor állapotos vagy, a testednek 9 hónapig rendkívül fontos munkát kell végeznie. Szóval, ha éppen családtervezési szakaszban vagy(tok), mindenképpen olvasd el a cikket, és kövesd a javasolt lépéseket, hogy minél nagyobb eséllyel adhass életet egy egészséges kisbabának!
Egészséges testsúly
Ha sok rajtad a felesleg vagy alultáplált vagy, előfordulhat, hogy nehezebben esel teherbe. A testsúly befolyásolja a peteérést – minden egyes hónapban! A túlsúly ráadásul a terhesség alatt kialakuló egészségügyi problémák kialakulási esélyét is megnöveli, így például a terhességi cukorbetegség, a preeklampszia, illetve a terhességi magas vérnyomásét.
Szóval bátran növeld az esélyeidet azzal, hogy az aktív tervezés előtt beállítod az egészséges testsúlyodat! Egyél egészségesen, tornázz, eddz rendszeresen! Ha nagyon sok rajtad a felesleg, tűzd ki célul, hogy legalább a felét leadod.
Vitaminok
Szedhetsz prenatális vitaminokat, még mielőtt teherbe esnél. Miért? Mire megtudod, hogy babát vársz, már hetek óta növekszik a hasadban egy új kis élet. Ha időben elkezded a vitaminok szedését, biztos alapot adsz a picinek a növekedéshez.
Szedj folsavat, kb. 400 mikrogrammot naponta. A folsav megakadályozza a fejlődési rendellenességek kialakulását, illetve védi a baba agyát és gerincét, hozzájárulva azok egészséges kifejlődéséhez.
A vitaminkomplexek vasat is tartalmaznak, amire neked is szükséged van, hogy ne légy vérszegény, a babádnak pedig az izomfejlesztéshez kell. A legjobb, ha az orvosoddal konzultálsz azügyben, melyik perinatális vitaminkomplexet érdemes választanod.
Kémiai anyagok/vegyszerek
Sok kemikália, amivel a mindennapokban találkozunk (rovarirtó szerek, oldószerek, műtrágya), megnehezítheti a teherbeesést, vagy a fogantatás után esetleg árthat a magzatnak. Gondold át, milyen mértékben veszed körül magad a fent említett szerekkel otthon vagy a munkahelyeden. Ha bárhol felmerül ezek rendszeres jelenléte, gondold át, milyen opcióid vannak a változtatásra!
Látogatás az orvosnál
Családtervezés esetén, ha van rá lehetőséged, tégy egy látogatást a nőgyógyászodnál, aki biztosítani fog róla, hogy jó formában vagy, és minden egészséggel kapcsolatos témáról konzultálhatsz vele. Javasolni fogja a terhesvitamin szedését. Fontos, hogy beszéljetek a gyógyszerekről, amennyiben rendszeresen szedsz valamit. Soha ne hagyd abba azok szedését azelőtt, hogy az orvosod jóváhagyta volna.
Rossz szokások
A dohány, az alkohol, a marihuána és társaik veleszületett rendellenességeket vagy súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. Ha ezek közül bármelyikkel élsz, minél előbb hagyd abba! Ha a leszokáshoz segítségre van szükséged, keress egy programot vagy intézményt, ahol szakmai kíséretet kaphatsz a folyamathoz!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!