Hogyan tehetjük még hatékonyabbá a futóedzéseinket?
- Dátum: 2022.11.03., 05:33
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- dinamikus bemelegítés, fokozatosság, futás, futócipő, futóedzés, futótechnika, hatékony, keresztedzés, mozgásforma, regeneráció, sérülésmentes., statikus nyújtás, súlycsökkentő étrend, szénhidrát, testtartás, tipp, zsír, zsírégetés
A futás az egyik leghatékonyabb kalóriaégető mozgásforma, azonban különböző tippekkel és módszerekkel még hatékonyabbá tehetjük. A futás rendkívül hatékony és sokoldalú edzéstípus, míg egy gyors futással több kalóriát éget el a szervezetünk a szénhidrátkészletekből, addig a lassú futás a zsírégetést segíti elő, a zsírtartalékokhoz nyúlva. Bár a sikeres fogyás 60-70%-ban az étrenden múlik.
A kocogás során a zsírégetés leginkább 30-40 perc futás után indul be, a fogyáshoz lassú (azaz beszélgetős) tempóban kell futni!
Mielőtt a futás hatékonyságáról írnék, nagyon fontosnak tartom elmondani, hogy a kórosan túlsúlyosak, nagyobb túlsúllyal rendelkezők ne a futást válasszák elsőként sportolási formának, semmiképp se ezzel kezdjék a mozgást, sokkal inkább először séta, torna, szobabicikli, kerékpár és mellette súlycsökkentő étrend javasolt.
Most pedig nézzük hogyan és milyen módszerekkel égeti leghatékonyabban a zsírt a futás!
Elsőként fontos a futás előtt megfelelő bemelegítést végezni, a dinamikus bemelegítés és az edzés végén a statikus nyújtás segíti a futás hatékonyságát. Érdemes erősítő edzések beiktatásával növelni a futásaink eredményességét.
Minél erősebbé válnak az izmaink, annál jobban csökken a sérülések esélye. A futás akkor terheli meg a legjobban az ízületeket, hogyha még nem izmosodott meg annyira az adott rész, ezért nagyon fontosak az erősítő, súlyzós, konditermi edzések, törzserősítő tornák, plankgyakorlatok. Vigyázni kell a túledzéssel. A sérülések és a kudarcélmények elkerülése miatt érdemes pihenőnapokat tartani, keresztedzéseket bevezetni.
Figyeljünk a testtartásra, megfelelő futótechnikára, egyenletes tempóra. Válasszuk ki a megfelelő futócipőt, mely hozzájárul a helyes tartáshoz, a sérülésmentes mozgáshoz.
Figyeljünk rá és tartsuk be a fokozatosságot! kéthetente 10%-kal ajánlott növelni a távot. Nem kényszeríthetjük a testünkre azt az állapotot, ahol még nem tart. Legyünk türelmesek. A táv hirtelen növelése helyett próbálkozzunk inkább gyorsabb tempóval. Ne 10 km-t fussunk az 5-6km után hirtelen, hanem az 5 km-t fussuk le gyorsabban, faragjunk az időből.
A fejlődés elengedhetetlen része a futás utáni regenerálódás. Erre nagy figyelmet kell fordítani, hogy később is megfelelő egészségi állapotban kezdhessünk neki a következő edzésnek.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!