Menü

Mit jelent a burn-out, avagy a szakmai kiégés jelei

A hosszú távú megfeszített munka, a pihenés nélküli mókuskerék előbb-utóbb kimerüléshez, kiégéshez vezet, ezt a jelenséget hívjuk angolul burn-outnak. Melyek a figyelmeztető jelei és hogy lehet megakadályozni? Akik már hosszú ideje krónikus stresszes állapotban élnek, a túlhajszoltság már szinte természetes nekik és a munka jelent számukra mindent és már rég felborult a munka-magánélet egyensúlya, nos nekik szól elsősorban a cikkünk. Amikor a figyelmeztető jelek megjelennek, változtatnunk kell!

Ez a fajta kimerültség legyengíti a testet-lelket és a baj meg is van hamar. Mit tehetünk?

Figyelünk a magánéletet érintő jelekre!

Ha a munka elviszi az napunk, hetünk nagy részét és a magánéletre kevés idő marad, akkor az egy intő jel. A család és a párkapcsolat rovására fog menni, majd az egészségünk látja kárát. Amikor a táskánkban hordozzuk, hazavisszük a munkát és este is nekilátunk, akkor a magánéletünk hamarosan „romokban fog heverni”. Feltétlenül változtatnunk kell ezen a magatartáson. Ki kell alakítani a helyes arányt és megelőzni ezzel a túlhajszoltságot, a kiégést.

Állandó ingerlékenység

A túlhajszoltságból fakadóan egyre feszültebbek leszünk, idegesek, türelmetlenek, ingerlékenyebbé válunk, amit sokszor a szeretteinken vezetünk le – igazságtalanul. Kevesebb vállalás, lassabb munkatempó és több sport, ezek az apró változtatások óriási eredményeket és javulást hozhatnak.

Vegyük észre a fizikai következményeket!

A „burn-out” komoly gyomorproblémákkal jár, ízületi problémákkal, az ülő munka káros hatásaival, fájdalmaival és ebből következnek később a pszichoszomatikus betegségek. A túlfeszített munkatempó, a stressz helyett szakítsunk időt a szeretteinkre, családunkra, barátainkra, a rendszeres mozgásra, pihenésre, elegendő alvásra.

Motiváció elvesztése.

Ennek jele, hogy nincs kedvünk semmihez, közönyössé válunk olyan dolgok iránt, melyek korábban lelkesítettek. Ekkor pihenni, regenerálódni kell, mely nem egyenlő azzal, hogy éjszaka „jól kialusszuk magunkat”. Ehhez már több kell.

A „burn out” a fenti tünetek észrevételével és a leírt tanácsok betartásával megelőzhetőek, emellett sosem árt a háziorvossal konzultálni, kérni egy labort, venni egy jó multivitamint és elmenni szabadságra.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.