Menü

A citromos víz csodája

A citromos víznek rengeteg pozitív hatása van, de általában diétázók napi szokásaként hallunk róla. De miért isznak minden nap citromos vizet? Miben segít pontosan?

Természetesen a nyári kánikulában több folyadékot kell fogyasztanunk, hogy szervezetünket folyamatosan megfelelően hidratáljuk. Erre természetesen a tiszta víz a legmegfelelőbb, azonban, ha valamilyen ízesített üdítőt kívánunk, akkor kiváló megoldás lehet a citromos víz. Ráadásul egészséges is.

A citrom nagyon jó C-vitamin forrás, ami általánosan javítja az immunrendszert. Antioxidánsként is ismert, ami azt jelenti, hogy véd a szabadgyökök károsító hatásaitól, amik a szervezetben lezajló oxidációs folyamatok eredményeként keletkeznek. Ezen felül nem elhanyagolható szerepe van a kollagénszintézisben is, ami a bőr rugalmasságáért felel, valamint segíti a vas felszívódását az emésztőrendszerben és általánosan javítja, valamint gyorsítja az emésztést is.

Utóbbi tulajdonságáért kedvelik annyira a diétázók, mivel amellett, hogy oltja a szomjat és fedezi a napi C-vitamin szükségletünket, gyorsítja az emésztést és segíti az emésztőnedvek kiválasztását, ezzel pedig az anyagcserénket gyorsítja.

A citromlé citrátot is tartalmaz, ami a vesekövek megelőzésében kifejezetten fontos. Növeli a vizelet pH-értékét, ezzel csökkentve annak savasságát. Bár ez meglepő lehet, hiszen azt gondoljuk, a citrom savas, ami önmagában igaz is, de a szervezetben a környezet hatására tulajdonképpen lúgos hatást vált ki.

Ha valaki nem szereti a citrom természetes ízét önmagában, semmi gond. Feldobhatjuk a citromos vizet mentalevelekkel, gyömbérrel vagy akár fahéjjal is, de tehetünk hozzá más, frissen facsart gyümölcsnek a levét, esetleg lime-ot.

Fontos megjegyezni, hogy a gyomorégéssel és refluxszal küzdők körében nem ajánlott a rendszeres citromos víz fogyasztása, mivel irritálhatja az amúgy is érzékeny gyomrot és gyomorszájat. A fogzománcot is károsíthatja hosszú távon, ha sok citromot fogyasztunk, így fontos, hogy mindenképpen ügyeljünk a mértékletességre és a megfelelő fogápolásra. Az is segíthet, ha a citrom vagy citromos víz elfogyasztása után egyszerű, tiszta vízzel öblögetünk egy ideig, így semlegesítve a citrom savas hatását a fogzománcon.

Ha egy pici mézet is hozzáadunk a vízhez, gyakorlatilag limonádéként fogyasztjuk. Hasznos lehet a nyári hőségben ezt az italt magunkkal vinni, mivel egyszerre oltja a szomjat és gátolja meg, hogy túlságosan leessen a vércukorszintünk.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.