Menü

Szúnyogok elleni küzdelem

Mindannyian ismerjük az érzést, amikor este kényelmesen elfekszünk az ágyban, ki egy könyvvel, ki a távirányítóval, esetleg fagyival és megérkezik a nem várt vendég, ami irritáló hangon zümmög a fülünkbe és akkor sem hagy békén, ha fejre állunk. Ott cincog, amíg el nem fogy a türelmünk és villanyt kapcsolva, tv újsággal a kezünkben lesben állva várjuk a pillanatot, hogy közöljük vele: „Te belőlem nem eszel!”. Tippek és tanácsok a szúnyogok és csípésük ellen.

Azt tudjuk, hogy a szúnyog egy olyan rovar, melynek példányaiból csak a nőstények szívják más állatok, na meg emberek vérét azzal a céllal, hogy táplálékhoz jussanak ezáltal, a hím egyedek legnagyobb többsége növényi nedvekkel táplálkozik, így emlősökre ártalmatlan. A szúnyogok alapvetően ártalmatlan lények lennének, ha csípésük közben nem fecskendeznének úgynevezett szúnyognyálat bőrünk alá, aminek az a szerepe, hogy ne alvadjon gyorsan meg vérünk, így viszonylag hosszabb ideig szipolyozhat.

Amikor a testünk felismeri, hogy ezzel a nyállal idegen fehérje jutott a szervezetünkbe, akkor egy túlérzékenységi reakció alakul ki, hisztamin szabadítva fel, hogy minél hamarabb kipucolja az idegen folyadékot. Igen ám, de a hisztaminnak az a tulajdonsága is megvan, hogy az érfal áteresztőbbé válik, a szúrás helyén folyadék kerül a szövetek közé és ez duzzanatot okoz. Ez a folyadék ingerli a bőrben lévő idegvégződéseket és ez pedig viszketést eredményez. Milyen nagyon tud viszketni ez, főleg annak, aki csak egy kicsit is érzékenyebb erre.

Ahhoz, hogy küzdjünk a nem kívánatos csípések ellen, sokféle módszert alkalmazhatunk, vannak kemikáliák, de vannak természetes módszerek is. Az egyik legfontosabb, hogy lakásunk nyílászáróira szúnyoghálót barkácsoljunk. Ez nem csak a vérszívók ellen véd, hanem a legyek és egyéb ablakon bemászó lényektől. Az ablakokra helyezhetünk citromfüvet vagy kecskerágót, mindkettő szaga riasztó hatással bír. A citromfű levelével bedörzsölhetjük végtagjainkat, ez egy szuper természetes módszer.

Amennyiben kertes házban lakunk, törekedjünk arra, hogy virágcserepeinkben és kültéri tárolóinkban ne hagyjunk vizet állni, mert ezzel kedvezünk a szaporodásuknak. Szinte bármilyen üzletben kaphatóak gyertyák, fáklyaolajak, elektromos szúnyogűzők, de ezekkel nagyon óvatosan bánjunk, hiszen tűzveszélyesek és az elektromos irtókról könnyen meg is feledkezhetünk, ami azok túlmelegedését okozhatja. Gyerekeknek már ultrahangos kütyüt is vehetünk, melyek nem tartalmaznak káros anyagokat egy picike test számára sem. A gyógyszertárakban kaphatóak különböző sprayk, illetve tabletták, melyek bőrünk illatanyagait befolyásolva küzdenek a vérszívók ellen. Egyébként ezek többsége komplex hatással bír, hiszen képesek távol tartani a kullancsokat is.

Itt egy kicsit ki kell térnem házi kedvenceinkre is, mivel az ő egészségük megvédése is nagyon fontos szempont. Állatorvosi rendelőkben vehetünk számukra megfelelő tablettákat és a folyadékokat, melyeket beadva, illetve bőrükre kenve segíthetünk, hogy ne szenvedjenek a viszkető csípésektől. Kutyusaink és cicáink védelme kiemelten fontos, hiszen számukra életveszélyes lehet egyes szúnyogok csípése, mivel ezek szívférgességet okoznak, mely egy szörnyű fonalféreg a szív üregeiben élősködik.

Sokféle módszerrel elkerülhetjük a szúnyogok csípéseit, hogy megkíméljük magunkat és családunkat a kellemetlen, viszkető duzzanatoktól. Jobb megelőzni, mint vakarózni.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.