Tested jelzései, hogy nem eszel eleget
- Dátum: 2021.11.21., 04:36
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- diéta, energiahiány, fogyókúra, kortizol, mozgás, regeneráció, sport, stressz, szervezet, tápanyag, táplálkozás
A szervezet az élelmiszerekből jut hozzá a szükséges energiához és azokhoz a tápanyagokhoz, amelyek a felépítéséhez és a zavartalan, egészséges élettani funkcióihoz szükségesek. Azoknak, akik fizikailag aktívabbak, még többre van szükségük.
Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy azok is szenvedhetnek tápanyaghiányban, akik sokat esznek, ugyanis az egyoldalú étkezés sem vezet jóra. Ha a következő jeleket tapasztalod, akkor lehetséges, hogy te is tápanyaghiányban szenvedsz.
KIMERÜLTSÉG
Ha túl kevés kalóriát fogyasztasz a fáradtság elkerülhetetlen. Az energiahiány nemcsak akkor jelentkezik, ha sportolsz, hanem napközben a mindennapi rutinban is. Sokan koffeines itallal próbálnak ilyenkor úrrá lenni a fáradtságunkon, de ezek sosem helyettesítik azt az energiát, amit kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással érsz el.
LELASSUL AZ ANYAGCSERE
Ha a tested nem kap elég kalóriát, akkor a saját tartalékaihoz nyúl és nemcsak a zsírból, hanem az izomból is veszítesz. Az izomveszteség hatására lelassul az anyagcsere.
LEESIK A VÉRCUKORSZINT
Az, ha keveset eszel befolyásolja a vércukorszintet is. Ha nem jut a szervezet elegendő tápanyaghoz, akkor a vércukorszint leeshet. A hipoglikémia súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, amivel okvetlenül orvoshoz kell fordulni.
GYENGÜL AZ IMMUNRENDSZER
Köhögsz, folyik az orrod, állandóan megfázol? Az immunrendszerünknek szüksége van szénhidrátokból, a fehérjéből és a zsírból származó makro-tápanyagokra. Ha nem adsz ezekből elegendőt a szervezetednek, az immunrendszered nem lesz elég erős ahhoz, hogy leküzdd a betegségeket.
FELBORUL A HORMONHÁZTARTÁS
Több tanulmány is kimutatta, hogy a drasztikusan alacsony kalóriatartalmú étrend növeli a szervezet kortizol szintjét. A kortizolt stressz vagy túlélési hormonnak is nevezik. Ha a kortizolszint magas, megzavarhatja a hormonháztartás egyensúlyát. Alacsonyabban működik a pajzsmirigy, ami lassabb anyagcseréhez vezethet. A kevés kalóriabevitel a nőknél menstruációs zavarokhoz is vezethet.
Az elégtelen táplálkozás folyománya idővel valamilyen mikrotápanyag-hiány lesz, aminek tünetei között megtalálható a fáradtság, az immunitás csökkenése, a koncentráció hiánya, memóriazavarok és a hangulati ingadozások. Mindez több szempontból is befolyásolja az edzéseket. Amikor a test úgy érzi, hogy elsőbbséget kell élveznie az alapvető funkcióknak (például a légzés, a testhőmérséklet és a vérnyomás szabályozásának), akkor nem képes biztonságos erőforrásokat fordítani olyan dolgokra, mint például az izomszövet újjáépítése.
Ez az a folyamat, amely lehetővé teszi, hogy egy nehéz edzést követően folytathasd az edzésmunkát, sőt pár napon belül, ismét futhass egy hosszút vagy egy tempófutást, vagy bármit, ami után komoly regenerációs tevékenységbe kell kezdenie a szervezetednek. Nyilvánvaló, hogy alultápláltság esetén az edzések idővel egyre nehezebbé válnak, hiszen súlyos energiahátrányban kell komoly erőket mozgósítanod.
Energiahiányos állapotban nem képes a szervezet támogatni a magas szintű sportteljesítmény leadását.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.