Menü

Az influenza tünetei és természetes gyógymódjai

Az influenza korai tüneteinek időben való felismerése megakadályozhatja a vírus terjedését, és elősegítheti a betegség kezelését, mielőtt rosszabbodna. Minden évben heteket vesz el az életünkből, idén ne hagyja, hogy az influenza győzzön!

Hirtelen jövő, vagy túlzott fáradtság

A rövidebb napok és a lecsökkent mennyiségű napfény fáradtságot okozhat, de van különbség a fáradtság és a rendkívüli fáradtság között. A hirtelen jövő, túlzott fáradtság az influenza egyik legkorábbi jele, és előfordulhat más tünetek elérkezése előtt. A fáradtság a megfázás tünete is lehet, de általában az influenza esetén súlyosabban jelentkezik. Az extrém gyengeség és fáradtság zavarhatja a szokásos tevékenységeket, ezért fontos, hogy korlátozza azokat és hagyja, hogy a teste pihenjen. Vegyünk ki néhány napot a munkából vagy az iskolából, és maradjunk az ágyban. A pihenés erősíti az immunrendszert és segít a vírus elleni küzdelemben!

A végtagfájdalom és hidegrázás

A végtagok fájdalma és a hidegrázás szintén gyakori influenzaszerű tünetek. Sokszor az influenzavírus miatt jelentkeznek, de hibásan egy korábbi fizikai aktivitás eredményeként gondolunk rá és nem figyelünk fel erre a tünetre. A fájdalom a testben bárhol megnyilvánulhat, különösen a fejben, a háton és a lábakon. A hidegrázással együtt már jellegzetesebbnek tartjuk a jelenséget és jobban odafigyelünk rá. Az influenza már a láz kialakulása előtt is hidegrázást okozhat. Egy meleg takaró alá bújva növeljük a testhőnket és csökkenthetjük a hidegrázást. Fájdalmait, ilyen esetben csillapíthatja például acetaminofen vagy ibuprofén tartalmú fájdalomcsillapítókkal.

Köhögés

A tartós köhögés is jele lehet az influenzának. Az influenza vírus zsibbadással és mellkasi kellemetlen érzéssel (légcsőhurut esetén) egyidejűleg is okozhat köhögést. A váladék felköhögése az influenza korai szakaszában ritkán jellemző.

Természetes gyógymódok

Méz, citrom, fokhagyma, gyömbér és almaecet – ezek azok az összetevők, amik a legtöbb házi készítményt alkotják. A méz, mint édes oldószer, mely az erős ízeket elnyomja és fogyaszthatóvá teszi, ezen kívül segít a hatóanyagok kioldásában. Ezért a legtöbb recept több órán vagy napon keresztül javasolja a készítmény érlelését.

Nézzünk néhány receptet, melyek sokaknak segítettek:

1/2 pohár frissen facsart citrom leve
1/2 pohár gyömbérl é, vagy 4-5 cm-es darab friss gyömbér
25 gerezd fokhagyma
1 pohár természetes méz

Keverjük el a citrom és a gyömbér levét, ha szükséges, akkor pépesítsük. A fokhagyma gerezdeket passzírozzuk át, vagy turmixgépben krémesítsük. A masszára öntsük rá a mézet és a készítményt üveg edényben, hűtőben tároljuk. Éhgyomorra reggel napi egy teáskanálnyit fogyasszunk. A gyömbérben, citromban és fokhagymában lévő illóolajok felszabadítják a légutat, ezenkívül baktériumölő hatásuk is ismert. A készítmény áldásos hatással bír: jó a vércukorra és koleszterinszintre is.

A gyógyteák

Köhögés enyhítésére, torokfájás ellen, általános közérzet javításra több gyógynövényteát is szokás fogyasztani. A legkellemesebb talán közülük a hársfavirágzat tea, mely enyhíti a torokfájást és nyákoldó hatása van, valamint kitűnő izzasztó hatású. A megfázás ellen ugyanis az egyik szintén kedvelt kúra a meleg tea fogyasztását követő meleg ágynyugalom, azaz egy izzasztókúra. Azt ajánljuk, válasszon egy ön által kedvelt teát az alábbiak közül, és fogyasszon egy nagy bögrével belőle, jó sok mézzel, majd szundítson egy nagyot a legmelegebb paplanja alatt! Ezzel a kúrával a láz természetes öngyógyító hatását idézzük elő.

Gyógyító hatású ilyenkor még a menta, az ánizs, a kakukkfű, a tüdőfű, és a kevesek által ismert fűzfakéreg tea is. A fűzfakéreg hatóanyaga a szalicil, mely a szervezetben szalicilsavvá alakul, ez pedig fej és lázcsillapító hatású.

Az inhalálás

Legyen szó törölközővel leterített fejünket forró és illatos gőzbe tartásáról, vagy illóolajos krémek mellkasunkra és hátunkra dörzsöléséről, egy biztos, hogy a náthás ember közérzetén sokat tud javítani a mentolos, kamillás, citrusos, eukaliptuszos illóolajok belélegzése. Ezek hatására az orrdugulás megszűnik és a fejfájás is enyhül.

A nagymama válasza a megfázásra: egy jó húsleves

A húsleves gyógyító hatását már klinikai vizsgálatoknak is alávetettek, melynek eredményeképp megállapítható, hogy a fehérje regeneráló hatással van sejtjeinkre, így ennek fogyasztása hozzájárul az egészséges immunrendszerhez, de különösebb specifikus hatással nincs a húsleves a náthából való felgyógyulásra.

Az viszont köztudott, hogy a nem túl forró, de meleg leves fogyasztása a torokfájással és gyengeséggel küzdő náthában szenvedőnek jól eső és könnyen fogyasztható, értékes táplálék.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.