Természetes altatók nyomában
- Dátum: 2021.08.25., 15:26
- Udvari Fanni
- képek:pixabay.com
- almatlanság, álmosság, alvás, banán, macskagyökér, mandula, mandulaital, melatonin, szőlő
Azok, akik alvásproblémákkal küzdenek, illetve nehezen alszanak el, végső elkeseredésükben különböző kémiai anyagokhoz nyúlnak, hogy végre kipihenhessék magukat. Előbb azonban érdemes a természetes praktikáknak is esélyt adni.
Valeriána
Régóta ismert természetes altatószer a valeriána, más néven baldrián vagy macskagyökér. Készítsünk belőle teát, aminek a hatása kb. egy órával az elfogyasztása után érződik. Egy teáskanál valeriánát adjunk 150 milliliter forró vízhez, majd hagyjuk állni 10-15 percig. Ahhoz azonban, hogy valóban érezzük a valeriána altató hatását, több héten keresztül, naponta 2-3 bögrével kell belőle innunk. A tea egyik alternatívája, ha 100 gramm macskagyökeret felforralunk 2 liter vízben, majd hozzáöntjük a fürdővizünkhöz.
Szőlő
A melatonin nevű hormon irányítja az alvási ciklust, így erre szüksége van a szervezetünknek ahhoz, hogy jól tudjon pihenni. Az évek során kiderült, hogy alvásproblémák esetén a szőlő képes a hormon hiányzó mennyiségét pótolni. Ha este eszünk 300 gramm szőlőt, akkor ez olyan pozitív hatással lehet az alvásra, mint egy pohár vörösbor. Utóbbi esetén azonban mindenkit óva intünk, hiszen az alkohol nem oldja meg az alvásproblémáinkat, sőt mi több, tovább ronthat a helyzeten.
Mandulaital
Istenien finom és egyben vegán, alvást segítő esti különlegesség a mandulaital, amit egy kevés vaníliával és fahéjjal is megbolondíthatunk. Keverjünk egy teás- vagy evőkanálnyi mandula pasztát egy kevés meleg vízhez, adjunk hozzá egy csipet vaníliát és fahéjat. Amennyiben hiányoljuk belőle az édes ízt, akkor tegyünk hozzá egy kevés datolyát. A mandulában található triptofán és magnézium ellazítják a testünket, továbbá a vaníliáról és a fahéjról is úgy gondolják, hogy pozitív hatással van az alvásproblémákra.
Gyógynövényes párna
Ezek a gyógynövényekkel kibélelt párnák igazi csodaszerek, ha gondunk van az elalvással, ugyanis segítik csökkenteni a stresszt. Elkészítésükhöz szükségünk lesz egy kicsi párnára, ezt tömjük ki pamuttal, majd tegyünk bele olyan gyógynövényeket, mint a levendula, a fekete üröm, a citromfű, a majoránna vagy a rózsa-, illetve a narancsvirág. Az illóolajoknak hála sokkal nyugodtabban fogunk aludni.
Banán
A mandulához hasonlóan a banán is tartalmazza a triptofán nevű aminosavat, ami serkenti szervezetünk melatonin- és szerotonin-termelését, így rendkívüli módon segít a meglévő alvásproblémákon. A banánt megehetjük magában, de akár készíthetünk belőle banánvizet is.
Ehhez forraljunk fel 1 liter vizet, adjunk hozzá egy feldarabolt banánt. Ekkor halkítsunk a tűzön, és főzzük kb. 10 percig. Ha letelt az idő, akkor zárjuk el a tűzet, várjuk meg, amíg egy picit kihűl, ízesítsük egy kevés fahéjjal, majd töltsük egy bögrébe, és már fogyaszthatjuk is.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?