Menü

Mi állhat a reggeli fejfájás mögött?

Szinte mindenki tapasztalt már reggel kellemetlen fejfájást és szájszárazságot, azonban, ha rendszeresen előfordul, talán érdemes kicsit a tünetek mögé nézni. Ha gyakran érzi magát fáradtnak napközben, ingerlékenynek, kevésbé tud koncentrálni és reggelente fejfájással, száraz szájjal, esetleg égő gyomorral ébred, lehet, hogy alvási apnoe áll a tünetek mögött.

Az alvási apnoe, vagy más néven éjszakai légzéskimaradás általában a középkorú felnőtt korosztálynál fordul elő, de 30-60 év közötti férfiaknál a leggyakoribb. A betegséget úgy diagnosztizálják, hogy alvás közben, ha óránként 5-10 alkalommal legalább 10 másodpercig kimarad a légzés, akkor már betegségről beszélünk.

A tüneteket már fentebb ismertettük, azonban beszéljünk kicsit az okokról. Itt gyakorlatilag az történik, hogy a légző-izmok ellazulnak, így a felső légút beszűkül, vagy akár teljesen elzáródik. Ennek következtében oxigénhiányos állapot lép fel, ez okolható a reggeli fejfájásért és fáradtságért is, azonban ennél komolyabb egészségügyi kockázatot is rejt magában ez a betegség. Csökken a vér oxigénszintje, emelkedik a vérnyomás és a leterhelt szervezet reggel mintegy kifáradva kezdi a napot. Súlytöbblet és hangulatingadozás is megfigyelhető, de emeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát és keringési zavarokat is okozhat hosszú távon, ami pedig agyvérzéshez vagy szívinfarktushoz is vezethet.

Hazánkban az adatok szerint körülbelül 500 ezerre becsülik azon emberek számát, akik éjszakai légzéskimaradással küzdenek. Persze létezik kezelés, mégpedig az úgynevezett folyamatos pozitív légúti nyomás, vagyis CPAP. Ez egy olyan készülék, ami alvás alatt egy maszkon keresztül folyamatosan levegőt juttat a légutakba, így ott a nyomást egy állandó, környezeti nyomásnál kicsit magasabb nyomáson tartja. Ezáltal nyitva tartja a légutakat és megakadályozza a horkolást és a légzés időszakos kimaradását. Ehhez azonban meg kell szokni, vagy legalábbis egy kényelmes típust találni, hiszen nem egyszerű egy maszkkal az arcunkon aludni.

Van azonban más lehetőség is, ami pedig a szájba helyezhető, vagyis orális eszközök. Ezeknek egyszerűbb a használatuk, de még mindig problémás lehet megtalálni a megfelelően illeszkedőt.

A lehetséges opciók közt szerepel még a műtét is, ahol szövetet távolítanak el az orr, vagy a torok területéről, ezzel megkönnyítve a levegő szabad áramlását, illetve az oxigén terápia, ahol oxigént adagolnak alvás során egy készülék segítségével.

Balogh Emese

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.