Z generáció: a leendő jövő
- Dátum: 2020.10.01., 02:38
- Nagypál Bíborka Anna
- digitalizáció, fiatalság, jövő, technológia, tudatosság, z generáció
A történelem mindig kinevel egy új generációt, ami a világ következő vezetőit szüli. Az eljövendő generációk mindig változnak valamiben, alkalmazkodnak a külső tényezőkhöz, így mindig mások lesznek, mint elődjeik. A Z generáció fele még be sem töltötte a 18. életévét, de már rendkívüli hatások érték őket. Ismerjük meg a következő nemzedéket, kik ők, miben jók és mi alakítja a gondolkodásmódjukat?
A generációk meghatározásánál fontos megjegyezni, hogy a korszakhatárok a különböző szakirodalmakban eltérnek, ezért nem pontos dátumként kell felfognunk a határokat, hanem egy átmeneti, összemosódott időszakként. Ennek alapján a Z generációt az 1996 és 2010 körül születettek alkotják. Tehát a generáció legidősebb tagjai 24, a legfiatalabbak pedig 10 évesek 2020-ban. Az a kérdés merülhet fel bennünk, hogy mi a közös a most 24 éves és egy 10 éves között? Miért ekkora ez az intervallum? Azért, mert a generációkat úgy határozzák meg, hogy olyan tulajdonságokat keresnek bennük, amelyek kollektívan igazak. Tehát a Z generáció tagjai országtól függetlenül ugyanazokon a zenéken, trendeken nőnek fel és ugyanazok a hatások érik őket (például jelenleg a környezetszennyezés nyomása vagy a koronavírussal való küzdelem).
Nem csak Z generációnak nevezik őket. Ismerős lehet számunkra a „digitális bennszülött” elnevezés, amit Marc Prensky nevéhez társítunk. Az elnevezés onnan eredeztethető, hogy ennek a korosztálynak nagy szerepet tölt be az életében digitalizáció, ami egészen kiskoruktól jelen van az életükben. Emiatt a technikához kivételes érzékük van, jó a problémamegoldó készségük. Mivel komplex információknak vannak kitéve, sokat tudnak a körülöttük lévő világról, ezért gyorsan reagálnak akár a fals információkra is. Képesek elég gyorsan alkalmazkodni a külvilághoz és a technológiához. Mindezek mellett a társadalmi felelősségvállalásuk fejlett, hiszen tudják, hogy a Föld erőforrásai végesek.
Viszont az internet jelenléte kiteheti őket a magány és izoláció veszélyének. A kommunikáció átalakulásának köszönhetően a nemzedéknek szembesülnie kell a megfelelési kényszerrel és az állandó rohanással. A kapcsolatteremtési készségük gyengébb, mint az előző generációknak. A digitalizáció miatt megváltozott a tanulási szokásuk, hozzá vannak szokva a gyors információ áramláshoz. Éppen ezért a tanároknak nehezebb átadni a Z generáció számára a tudást, mint előtte. A marketing, mint üzletág, kénytelen pontosítani a Z generációnak szánt reklámjain, arculatain és technikáin. Fontos az állandó jelenlét, így több csatornán, platformon jelen vannak a cégek, hogy elérjék őket.
Összességében erre a generációra sok teher nehezedik már most. A technológia azon veszélye, hogy munkát vehet el az emberektől, vagy a természeti erőforrások túlzott felhasználása. Ezekre a problémákra majd a Z generációnak kell választ adnia. Vajon képesek lesznek-e olyan tudásra szert tenni, hogy a világ jobb irányba forduljon?
Forrás: Dr. Pais Ella Regina tanulmánya: Alapvetések a Z generáció tudománykommunikációjához és a https://ujnemzedek.hu/hasznos/mit-akar-a-z-generacio
Nagypál Anna
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.