Menü

Könyvajánló gyerekeknek! – Geronimo Stilton

Természetesen minden iskolás megkapta már a nyárra kiolvasandó kötelező olvasmányokat, ahogy az én fiam is az övét, szerencsére a Vuk nagyon aranyos kis történet lesz számára, emellett azonban szeretem, ha a gyermekkönyvtárban ő is válogat a polcokról. Valamiért a Geronimo Stilton könyvek megragadták a fantáziáját és képzeletét, mert mikor egy ismerőstől kaptunk kölcsön pár történetet, Ákos fiam magától kiolvasta őket, unszolás nélkül, könnycseppek nélkül, magától. Azelőtt ilyet még nem tapasztaltam kiskamasz gyerekemnél. Falta a betűket. Bevallom büszke voltam, mikor a könyvtáros néni kérdésére fel tudott sorolni pár könyvet, melyeket a szerzőtől olvasott.

Bátran ajánlom a kis-és nagy gyerekes családoknak, de még felnőtteknek is, hiszen egy-egy kötetet én magam is szívesen elolvastam, legutóbb ez volt „A világ legőrültebb maratonja” című történet.

S vajon ki írja a Geronimo Stilton könyveket?

A szerző nem más, mint Elisabetta Dami olasz írónő, aki 1958-ban született Milánóban, első történetét tizenkilenc éves korában írta és Geronimo Stilton karakter létrehozójaként vált ismertté, történetei főszereplőjének pedig egy egeret választott! Érdekesség, hogy a könyvein a főszereplő neve van feltüntetve íróként, Elisabetta helyett.

Az írónőt kalandos élete ihlette történetei megírásánál, 20 évesen már nagy kalandok vártak rá: egy szál hátizsákkal vágott neki a világnak, több mint 10 országban járt, megismert sok kultúrát, rengeteg barátot szerzett. Járt a sivatagban, részt vett egy Párizs-Dakar versenyen, de hegyet is mászott és lefutotta a New York-i maratont. A természetszeretet és a világjárás mellett imádja az állatokat, csoda hát, ha könyvei izgalmasak, érdekesek, történetei magával ragadóak?

Az első Geronimo Stilton történeteket beteg gyermekeknek írta, hogy segítse őket a gyógyulásban, egy egérke történetén keresztül, aki a leglehetetlenebb helyzetekből is kihúzza magát és soha nem adja fel.

Geronimo Stilton kétbalkezessége szimpátiát kelt az olvasóban: együtt sírunk, együtt nevetünk vele, s végül mindig sikerrel jár. Történeteivel segíti a félelmeink legyőzését, mások hibáinak elfogadását, a segítőkészséget, a kíváncsiságot, a csapatmunka hatékonyságát és mindenekelőtt a barátságot és szeretetet. Végre egy mese, amiben nincs erőszak, verekedés, veszekedés, hazugságok!

A Geronimo Stilton könyvek nagyon népszerűek lettek, ezért 2009-ben olasz-amerikai-francia közreműködéssel televíziós rajzfilmsorozat készült. Magyarországon is vetítették a műsort. Külföldön közel tíz évig sugározták. 23 perces egy epizód. 3 évadot élt meg 78 epizóddal. A könyvből az egész világon 130 millió példány kelt el, és 35 különböző nyelvre fordították.

John Wick világa balettel újratöltve

A John Wick-filmek bűnös élvezetet jelentettek minden akciórajongónak. Ez a jelen állás szerint négy rész finom stílushullámzás volt a kaszkadőrök akcióorgiája, az extrém fegyverfetisizmus és a letisztult, maszkulin westernek botegyszerű dramaturgiája közt. Ennek oldalbordájából nőtt ki és szeretne méltó folytatás lenni a feminista párja, a Ballerina, amelyben Ana de Armas szövi újra és tovább a John Wick-moziuniverzum bérgyilkosokkal és titkos klánokkal teletűzdelt, videójátékszerű világát. A történet vajon megüti-e a szórakoztató elődök szintjét, és ez a törékeny, csinos nő eléggé meggyőző lesz-e gyilkológépszerepben? Ezekre kerestem a választ a moziban.

Tündék és ördögfiak nagyvásznon

Dargay Attila – a magyar rajzfilmgyártás ikonikus alakjának –, a Vuk és a Ludas Matyi alkotójának régi álma vált valóra. Vörösmarty Mihály költeménye, a Csongor és Tünde ötven év után végre animációs feldolgozást kapott. A művész figuratervei alapján készült, de a mai kor gyermekei számára talán kevésbé ismert mű, felveti a kérdést, hogy vajon mit üzenhet ez a modernizált klasszikus a kiskorú nézőknek és a szüleiknek, különösen, hogy a feldolgozás igazi hőse egy dialógíró, Speier Dávid?

A Karate kölyök koncepció még mindig eladható!

A Karate kölyök 1984-ben tarolt a vásznon, hiszen az idegen környezethez köztudottan csak a karate és a Puffin adhat erőt és mindent lebíró akaratot. Az alapkoncepció megmaradt. Ezúttal a két felejthető folytatás, a kedvelhető hat évados tévésorozat (Cobra Kai) valamint a kung-fura kihegyezett 2010-es Jackie Chan-nel fémjelzett remake-szerűség (inkább átirat) hibridje kerül a vászonra. A címe a sokatmondó: Karate kölyök - Legendák. Itt már a kínai szál, azaz mindenki Jackie-je, mint edző és az eredeti részek főhőse, a meglepően kisfiúsan öregedő Ralph Macchio segít egy fiatal pekingi harcosnak New Yorkban a harc által meglelni a világbékét.

Ez itt a Teltház helye!

Aki virtuóz komédiára vágyik, annak egy jó esély lehet a kikapcsolódásra a Játékszín Teltház című darabja, amely egy one-man show. Egy színész, Nagy Sándor alakítja Manhattan legfelkapottabb éttermének telefonos ügyfélszolgálatát, az asztalfoglalások főzsonglőrét. Emellett mivel ez egyszemélyes darab, így minden, közel negyven karaktert is ő elevenít meg. A sok humoros beszólás garantált, de vajon összeállt-e, ez az eredetileg kinn még 99-ben debütált mű egy önmagában is működő egységgé vagy szétfolyik a vicces karakterek bemutatása közepette? Ennek jártam utána.

A világ nyolcadjára is, ezúttal végleg megmenekül!

A 80-as évek egyik klasszikus tévésorozatából, igazi, profi kémfilm franchise épült ki szűk harminc év alatt. A Mission Impossible elvitt minket a világ összes tájára, lélegzetállító akció mutatványokkal tarkítva élhettük át a kémvilág minden rezdülését. Most eljött a búcsú ideje, Tom Cruise elköszön ikonikus szerepétől. A mostani mozi, A végső leszámolás, a záró része a két epizódra vágott történetnek. Kérdés, hogy a megalomán, több százmilliós költségvetés meg a megszokott stáb klasszikust alkotott-e, vagy csak egy korrekt hattyúdalát a brandnek?