Menü

A mérték az érték

A függő attól függő, hogy nem tud mértéket tartani. Ha ismerné a mértéket, meg tudna állni. Nincs megerőltető és a szervezetet kimerítő, pihenőnap nélküli edzés, HA tiszteletben tartjuk a szervezetünk jelzéseit és elfogadjuk, hogy mikor elég. Nincs baj a vitaminbevitellel és a tápanyagok, étrend-kiegészítők alkalmazásával, HA tisztában vagyunk azzal, mikor váltunk függővé, mikor szenvedünk orthorexiában. (orthorexia-nervosa= beteges egészségmánia. A szerk.) Az orthorexia egy olyan evési zavar, ami arról szól, hogy valaki kórosan, minden körülmények között, kényszeresen egészségesen táplálkozik. S a kulcsszó itt a „kényszeres” kifejezésen van. Olyannyira, hogy ha a beteg megsérti az általa betartandó szabályokat, hatalmas bűntudatot érez.

Amikor életmódot vált valaki, azt látom, hogy pár hónap, vagy év múlva hajlamos átesni a ló túloldalára, pedig a reformélelmiszereknek és étrend-kiegészítőknek, a mostanság divatos superfood elnevezésű ételeknek a fogyasztásával, használatával bizony mértéket kell tartani.

A szénhidrátcsökkentett, fehérjedús, vagy magas rosstartalommal bíró lisztkeverékek remek alternatívái a hagyományos fehér, finomított liszteknek, ám tudni kell azt, hogy nagyobb mennyiségű fogyasztás esetén – rosttartalmuknál fogva – „pucolják” a szervezetet, salaktalanítanak, pörgetik az anyagcserét, a rostok miatt gyakrabban látogathatjuk a mellékhelyiséget. A túl sok rost fogyasztása megterheli a szervezetet, ami alhasi, valamint szélgörcsök, illetve hasmenés formájában nyilvánul meg. Az édesítőszerek esetében ugyanezt a szempontot kell figyelembe vennünk, s nagyon komolyan venni a „nagyobb mennyiségben hashajtó hatású” figyelmeztetést, különben kellemetlen meglepetés érhet minket. (és fog is)

Épp ma olvastam, hogy az egekig magasztalt, - s valóban egészséges - chia mag allergiát okozhat, hasgörcsöket, felszívódási problémákat okoz, ezért napi 15 grammnál több chia mag fogyasztása ellenjavallt. Erről beszélek!

A túl sok vitamin sem használ. Bár a vízben oldódó vitaminok feleslege a vizelettel távozik, de ezeket sem tanácsos mértéktelenül bevinni szervezetünkbe, a zsírban oldódó vitaminok esetében pedig túladagolás is előfordulhat. Nagyon úgy tűnik, hogy egyfajta pszeudo-betegséget kreáltunk magunknak, amit a vitamingyártók, étrend-kiegészítőket forgalmazók, és az élelmiszergyártók csak tovább erősítenek bennünk. Mindenki szeret hinni a pirulák, csodakrémek, „varázsporok” mágikus erejében; ezeket bekapkodva úgy érezzük, teszünk valamit az egészségünkért. Nagy része pedig lehet, hogy – már bocsánat és tisztelet a kivételnek - szimplán csak placebo

Nemcsak a vitaminokkal adagolhatjuk túl magunkat, de a túlzott sportolás is betegség. Exorexiának hívják. Az exorexia általában az egészséges életmód keretein belül indul el, ám kinövi magát az egészségesnek nevethető keretekből és függőséggé válik, s ekkor már nagyfokú teljesítménykényszerről beszélhetünk.

Sajnos igaz, hogy a mai kor egyre inkább termeli a függőségeket, szenvedélybetegségeket, s elfedi a valódi értékeket és a mértékletességet. A függőségek kialakulásának oka pedig mindig az, hogy a függő embernek valamilyen tudat alatti rossz érzése, hiányérzete, stressze, szorongása van, amelyet valahogyan csökkenteni kell.

Martinka Dia

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.