A közös vacsora fontosabb, mint gondolnánk
- Dátum: 2019.04.19., 20:59
- Martinka Dia
- beszélgetés, család, családterapeuta, diétás, edzés, együttlét, elektronikus eszköz, evés, gyerek, háromfogásos, játék, kiegyensúlyozott, korrepetálás, kötődés., különóra, lakoma, légkör, minőségi idő, modern, pozitív hatású, sikeres, sport, szakkör, szeretetteljes, tablet, tanulmány, telefon, tévé, vacsora
Nem azért fontos, hogy együtt, egy asztalnál, közösen együk meg a vacsoránkat a gyerekekkel, mert akkor többet fognak enni. A közös vacsorák nem is igazán az evészetről szólnak. Az esti közös együttléttől boldogabb és kiegyensúlyozottabb gyerekeink is lehetnek. A családi vacsora alatt az idő több mint felében telefonnal, tablettel, tévével vagy más dolgokkal foglalkoznak a családtagok – ez derült ki nemrég egy tanulmányból, mely egy külföldi szakfolyóirat legutóbbi számában jelent meg.
Sajnos a családi vacsorákkal az is probléma, hogy nem tartanak sokáig, 10 perc alatt felpattannak a gyerekek és elszaladnak az asztaltól. A figyelmüket elvonják az elektronikus eszközök, a játék, vagy elhagyják a konyhát tanulás ürügyén. Érdekes megfigyelése volt a tanulmánynak, hogy amikor az apa is jelen volt a vacsoránál, a gyerekek jóval több időt töltöttek az asztalnál és a feleségek is kevesebb időt foglalkoztak az étellel kapcsolatos dolgokkal.
Egy neves családterapeuta könyvet is írt arról, hogy milyen jó hatással van a gyerekekre, ha közösen vacsorázik a család. A családi családi vacsora jót tesz a gyerekek agyi, testi és lelki fejlődésének egyaránt, s ezalatt nem a háromfogásos lakomát értik, hiszen itt az együttlét a fontos és nem az, hogy az anyuka megszakadjon az előkészítés, főzés, sütés, tálalás rengetegében és négy órát álljon a konyhában. Még csak az sem mérvadó, hogy a legmodernebb és legdivatosabb diétás kajákat varázsoljuk az asztalra, egy egyszerű egytálétel is megteszi, a lényeg az együtt töltött minőségi idő. A vacsora alatti közös beszélgetések fejlesztik a gyerekek szókincsét, azok a gyerekek pedig, akiknek nagy a szókincsük, könnyebben és gyorsabban tanulnak meg olvasni és sikeresebbek lesznek tanulmányaikban.
Napjainkban sajnos a sok különböző egyéb iskolán kívüli szakkör, sportprogram, edzés, különóra, korrepetálás, elhúzódó munkahelyi értekezlet, megbeszélés egyre inkább nehezebbé teszik a családi étkezések megszervezését, pedig kifejezetten fontos időszak lenne az esti együttlét. Olvastam több okot is arra vonatkozóan, miért érdemes időt szakítani arra, hogy együtt étkezzünk:
A gyerekek is megtanulják szeretni a zöldségeket. Azok a gyerekek, akik együtt vacsoráznak családjukkal, jelentősen több zöldséget és gyümölcsöt esznek. Jót tesz a fogyókúrának, hiszen magunk készítette és tálalta ételt eszünk, így pedig kontrollálhatjuk a mennyiséget. Sokkal egészségesebb otthon enni, mint hazafelé bekapni valamit a sarki pékségből.
A vacsora stressz oldó hatású. Nem feltétlen az étel miatt, sokkal inkább amiatt, hogy megbeszélhetjük a velünk történteket, megoszthatjuk élményeinket, ezzel levezetve a feszültséget. A közös vacsorákkal spórolhatunk is. A házi készítésű ételek elkészítése talán több időt vesz igénybe, mint beszaladni egy gyorsétkezdébe, de többnyire olcsóbban kijövünk, ha magunk főzünk, arról nem is beszélve, hogy egészségesebb falatokat tálalhatunk fel, mintha gyorsétteremben vacsoráztunk volna.
A közös esti együttlétnél persze a legfontosabb, hogy ezek a családi vacsorák jó hangulatban és szeretetteljes légkörben teljenek. Ha ekkor szidjuk meg a gyereket a rossz jegyért, vagy ekkor veszekszünk a párunkkal, netán épp néma csendben és sértődötten ülünk egymás mellett, akkor annak a közös vacsorának nem lesz semmilyen pozitív hozadéka. Viszont ha a vacsora egy olyan tevékenység, ahol meghallgatjuk a másikat, elmesélhetjük a napi történéseket, élményeket, akkor erősebb kötődést alakíthatunk ki egymás között. S ha ehhez csak annyi kell, hogy leüljünk az asztalhoz este enni, akkor mindenképp megéri kipróbálni.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.