Elvágom, megégetem, beütöm… Háztartási balesetek
- Dátum: 2019.03.13., 12:39
- Martinka Dia
- barkácsolás, beüt, bőr, égési sérülés, elcsúszik, éles eszköz, elővigyázatosság, elvág, esés, fáj, felhólyagzik, főzőlap, fürdőkád, gyógyszer, gyógyul, háztartási balesetek, hűsít, kerti medence, kés, kisgyermekek, konnektor, konyha, leejt, leselkedik, megéget, megpirul, olló, otthon, összetör, sebes, sérülés, téma, vegyszermérgezés, veszély
Háztartási balesetek. Vajon miért is pont én akarok pont erről témázgatni…
Mert velem ez történik, elég gyakran. Elvágom, leejtem, kiejtem, összetöröm, megégetem, beütöm. Mert persze benyúlok a forró sütőbe kézzel megfordítani a fasírtot. A háztartási balesteknek és sérüléseknek megszámlálhatatlan formája van. Mit tehetünk?
Aki süt-főz, azzal bármi megtörténhet, emiatt nagyon fontos a konyhában is az elővigyázatosság. Számtalan veszély leselkedhet ránk a saját otthonunkban is, ezeket pedig legtöbbször egy kis odafigyeléssel megelőzhetnénk, persze így is előfordulnak apróbb balesetek, sérülések, megjegyzem, nemcsak velünk, nőkkel történhet ilyen a konyhában, hanem akár férfiakkal is, barkácsolás, szerelés közben is. Mit tehetünk, ha megtörtént a baj?
A vágás nagyon gyakori, akár ollóval, akár késsel, bizony benne van a pakliban. Megjegyzem, a tompa kés sokkal veszélyesebb, mint az éles, hamarabb megcsúszhat a felületen, és így könnyen megvághatjuk vele magunkat, fontos, hogy legyen otthon megfelelő kötszer, ragtapasz.
Az égési sérülés is kellemetlen, azonnal megpirul, felhólyagzik a bőr, hiába tartom hideg víz alá, vagy fújom be hűsítő spray-vel. A főzőlap letörölgetésénél is figyelni kell, mert a felület sokáig forró maradhat, de vasalás közben is hagytam már magamon sebesedő foltokat, amelyek bizony sokáig fájnak és nehezen, lassan gyógyulnak.
Az eséses is csúnyán tudnak végződni, velem futás közben fordult elő pár hónapja, de egy egyszerű ablakpucolás is rejt ilyen veszélyt magában, vagy szekrény törölgetése. (ezért inkább nem is törlöm le, vigyáznom kell magamra, nem igaz?) Az is sajnos gyakori, s nemcsak idősebbeknél, hogy a fürdőkádból kilépve elcsúszunk, kádkilépővel, csúszásgátlóval ezt könnyen elkerülhetjük.
A vegyszerrel kapcsolatos balesetek a legkomolyabbak, a vegyszermérgezés nagyon veszélyes dolog, s sajnos a gyerekek nagyok kíváncsiak. Ráadásul nincs veszélyérzetük, nekünk felnőtteknek kell kiemelt gondot fordítani arra, hogy otthon kulccsal zárható szekrényben tároljuk a vegyszereinket, tisztító-, takarító-és mosószerekeinket, vagy a színes cukorkákra emlékeztető gyógyszereinket. Nálunk eredetileg nem volt zár a szekrényen, de azonnal tetettem rá, mikor a pici gyerekeink hirtelen felfedező üzemmódba kapcsoltak.
A kisgyermekeknek nem lehet elégszer elmondani, hogy mire vigyázzanak, s vannak alapdolgok, amikre nekünk kell figyelnünk. Alapkérdés például, hogy a dugaljakat le kell fedni, s az éles eszközöket el kell tenni a gyerekek közeléből. Akinek kisgyereke van, annak bizony az egész lakását át kell alakítania. A kerti medence pedig jó móka, de soha nem hagyhatjuk őrizetlenül kisgyerekekkel.
Kellő odafigyelés segít megelőzni a bajt, az egyszerűbb sérülésekre pedig segítség lehet a borogatás, a krémezés, pihentetés, vagy egy kötszer, ragtapasz, mely megoldás lehet otthoni sérülések esetén, de súlyosabb esetben, vagy ha nem leszünk jobban, mindenképp orvost kell felkeresni. Természetesen a biztonság kulcsa az elővigyázatosság, de azért egy elsősegély doboz, vagy legalábbis kötszer, fertőtlenítő, ragtapasz, gélek és hűsítőzselé nem árt, ha van otthon. A háztartási balesetek nagy része azonban megelőzhető, és egy kis odafigyeléssel megúszhatóak a komolyabb sérülések. Vigyázzunk magunkra!
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?