Menü

Palacsinta mindenkinek

Magyarországon még nincs hagyománya a húshagyó kedden tartott palacsinta napnak. Az angolszász országokban tulajdonképpen ugyanazt a szerepet hivatott betölteni, amit nálunk a torkos csütörtök. Tehát a böjt előtti utolsó kiadós és kényeztető étkezések megtartását, a farsangi maradékok elpusztítását, a megmaradt tojások felhasználását célozza meg. Természetesen, ahogy nálunk sem társul a legtöbbek fejében a torkos csütörtökhöz ez az ok, úgy nyugaton is, inkább csak a jóféle palacsintázásoknak adják át magukat mindenféle mélyebb értelmezés társítása nélkül. Biztos vagyok benne, hogy korunk gyors információáramlása és a nyelvi korlátok ledőlése mellett, hamarosan nálunk is népszerű lesz majd ez az ünnep is. Átvettünk már a Halloweentől a Valentin-napig annyi mindent. Miért pont azt ne vennénk, ami olyan sokunk kedvence köré szerveződik?

Tehát akkor lássuk azokat a palacsintákat! Kezdjük a reggelivel. Ráérős reggeleken egyébként is sokan szeretnek a palacsintát enni. Mi más is lehetne a reggeli egy palacsinta-napon? Készíthetünk vastagabb amerikai palacsintát is, amit aztán lepényhez hasonlóan is megpakolhatunk minden földi jóval.

Vagy a hagyományos, vékony crepe típus is megfelel. A tésztát gazdagíthatjuk gyümölccsel is, például reszelt almával. Ne használjunk viszont se a tésztához, se a töltelékhez cukrot, mert olyan vércukor és inzulinkiugrást okoz, ami egész napra tönkre teheti a cukorháztartásunkat. Az emberi szervezet inzulinérzékenysége reggel a legrosszabb, ezért ilyenkor toleráljuk legrosszabbul a gyors szénhidrátokat. A gyors szénhidrát, amit egészséges cukoranyagcserével rendelkezők ehetnek, az a gyümölcs. Sőt, édes reggelik esetén kifejezetten ajánlott is 10 dkg gyümölcs társítása. A dietetikai ajánlások reggelire valamilyen teljes gabonát ajánlanak, állati fehérjeforrással és 10 dkg zöldséggel, vagy gyümölccsel társítva. Ennek megfelelhet egy zabkorpás, vagy zabpelyhes, esetleg teljeskiőrlésű lisztből készült palacsinta túróval és gyümölcsökkel. Éppúgy, mint egy teljeskiőrlésű pékáruból készült sonkás-sajtos szendvics, zöldségekkel. Tehát itt az idő, hogy legálisan is palacsintázzunk reggel.

Kezdő életmódváltóknak ajánlom, hogy a jól bevált palacsinta receptjüket használják, a finomlisztet zabpehelylisztre cserélve. A zabpehelyliszt azért jó, mert amellett, hogy lassú felszívódású és nem okoz hirtelen vércukor-emelkedést, színében és ízében is a leginkább búza finomlisztre hasonlító lisztféle. Ráadásul a zab önmagában gluténmentes gabona. Gluténérzékenyek a malomipari, szállítási glutén- szennyeződés miatt nem fogyaszthatják, de mivel maga a gabona gluténmentes, viszonylag kis gluténterhelést jelent. Annyit kell tudnunk az ilyen teljes kiőrlésű lisztekről, hogy magas rosttartalmuk miatt a velük készülő ételek több vizet vesznek fel, tehát a palacsintatészta is sűrűbb lesz a szokásos recept szerint készítve. Sütés közben is hígítani szükséges, mert mire a felét megsütjük már csak amerikai palacsinta, gofri készülhetne belőle.

Ha gluténmentes palacsintát szeretnénk, kicsit nehezebb a dolgunk, hisz az oly sok mindenhez (pl. galuskához is) sikerrel használt rizsliszttel a palacsinta törni fog, nem lesz tekerhető, magyarul nem lesz belőle palacsinta. A rizsliszt mellé gluténpótlót kell tenni, hogy palacsintát kapjunk, ez egy kicsit bonyolítja a dolgot. Számos cégnek vannak gluténmentes alaplisztjei, ezekkel már kicsit szerencsésebb a hagyományos recept is, bár esetenként ilyenkor is több tojásra lehet szükség. A legegyszerűbb gluténmentes palacsinta, ami a búzaliszteshez hasonló íz világú és rendkívül könnyen süthető a mindössze 3 összetevőből álló pudingporos palacsinta. Nem gluténmentesen étkezőknek is szívből ajánlom ezt az egyszerű receptet. Keverj csomómentesre 1 tasak vaníliás pudingport (főzős), 3 tojást és 3dl tejet, ízlés szerinti xilitet, eritritet, vagy amit használsz (ne sokat, mert minél több a cukor annál könnyebben leragad). Majd kiolajozott palacsintasütőben a szokásos módon süsd meg.(Pihentetni nem szükséges!)

Léteznek kifejezetten palacsinta lisztkeverékek is, melyekből akár a paleolit étrendet követők is süthetnek maguknak búzalisztesnek imponáló gabonamentes palacsintát. De a gluténmentes lisztek gyártói, sőt a fitnesz ipar is gondoskodott róla, hogy követőik élvezhessék a palacsinta ízét, ennek megfelelően a gluténmentes palacsintaliszt-keverékektől, a paleolit lisztkeverékeken át a fehérjepalacsinta-porig, szinte minden igényt kielégítő a palacsintapor piac. Még tojásmentesen süthető, vegán palacsintára is találunk kész keveréket, ha nem akarunk kísérletezgetni, esetleg sok alapanyagot elpazarolni.

Reggelire például ehetünk édes palacsintát lassan felszívódó lisztféléből sütve, túróval, gyümölcsökkel, magvakkal gazdagon. A túró fehérje-, és a magvak zsírtartalma is lassítja a gyümölcs felszívódását, aminek vitamin- és rosttartalma viszont jó kis reggeli indító. Aki inkább a sós, szendvicsszerű reggeliket kedveli, az is indíthat palacsintával, ha valami különlegességre vágyik. Készítsünk el a quesadilla mintájára húsfélével, sajttal és jó sok zöldséggel megtöltött sósan készített palacsintát. A a sós reggelik kedvelőinek biztosan ízleni fog. Ilyenkor is ügyeljünk rá, hogy a 10 dkg friss zöldség része legyen a reggelinek. Ha nem fér bele a palacsintába , kínáljuk a „wrapunkat”salátaágyon, vagy csak simán harapjuk mellé az uborkát, paprikát. De nem kötelező ám, már reggel „letudni” a palacsintázást.

Talán legegyszerűbb/legmegszokottabb kisétkezésre (tízórai- uzsonna) fogyasztani, hisz ilyenkor az egészséges tésztájú palacsintánk cukormentes töltelékkel már-már olyan, mintha valami péksüteményt ennénk. Természetesen gyümölccsel ilyenkor is kísérhetjük, de lehet ez a kávénk mellé fogyasztott édesség is.

Ha az ebédünkbe integrálnánk a palacsintát, akkor is több lehetőségünk van. Kipróbálhatjuk például az osztrák, bajor konyha jellegzetességét, az olasz tojásételnek, a frittatanak és a húslevesnek a kombinációját. A húsleves palacsintabetéttel a sípályák melletti hütték hangulatát idézi, kis különlegesség a hétköznapokban. Ez egy tartalmas, laktató leves, szinte egytálétel, ami után tulajdonképpen második fogásra már nincs is szükség. Ha a kétfogásos ebédeket jobban kedveljük, választhatunk valamilyen tartalmas levest (pl.: gulyást, lencsét…s tb.), ami után már csak valami édestésztafélét (pl. palacsintát) szokás enni.

De vannak olyan palacsintás főételek, amik nem édesek és egytálételként funkcionálnak, tehát akár leves nélkül is kielégítőek pl.: hortobágyi húsos palacsinta, vagy személyes kedvencem a spenótos palacsinta, melynél tulajdonképpen spenótfőzelékkel töltjük meg a négyrét hajtott palacsintákat és sajttal sütjük készre sütőben. Ezek elé valamilyen könnyű zöldségleves fogyasztása ajánlható, hogy az ebédnél ajánlott 15-20 dkg zöldségbevitel is fedezve legyen, de ne is nehezedjünk el túlságosan.

Remélem, van olyan, ami felkeltette érdeklődésed, és saját ízlésvilágodra hangolva választasz majd valamilyen palacsintás ételt. Ha nem is a palacsintanapot, de valamelyik nem böjti napodat változatosabbá teszed majd egy kis palacsintával.

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.

A goji bogyó hatásai

A Goji bogyó, vagy ahogy a népi kultúrában nevezik a „Semfűfemfa”, angolul wolfberry néven ismert növény, alkalmazott funkcionális gyógynövény, mely a kínai gyógyászatból származik. Antioxidáns hatása, magas bioaktív anyag tartalma miatt, szupergyümölcsé.

Teák a jobb alvásért

Rengeteg embert érint egy-egy alvási probléma, ami nem csak kellemetlen, de egy idő után az egészségünk is rámehet. A természet gyógyszertára ebben is segítségünkre lehet, nézzük mi az, amit ilyenkor bevethetünk.