Vacsorázz kenyér nélkül
- Dátum: 2016.10.13., 12:20
- fehérje, kenyér, pászka, puffaszott búza, puffasztott rizs, rost, szénhidrát, vacsora, zöldségek
Közismert tény, hogy az elhízások komoly mértékéért a finomlisztes és cukros ételek felelősek. Ezek közül is a kenyér az, ami jelen van a legtöbb esti étkezésben. Máris sokat teszünk az egészségünkért, ha mindössze a fő ételünket, a kenyeret kiiktatjuk a vacsorai menüből. Ez a tény azonban a legtöbbek komfortzónáján kívül esik - hogyan valósítsuk meg?
A probléma ott kezdődik, hogy az emberek legnagyobb része fehér kenyeret eszik, amely jelentősen megemeli a vércukorszintet, és az elhízás egyik fő felelőse (mármint rajtunk kívül ugye...). A boltokban kapható rozsos, teljes őrlésű kenyerek többsége szintén tartalmaz finomlisztet, szóval lehetőség szerint olvassuk el a címkét - már ha van. A valóban jó összetevőket tartalmazó pékárukat egyébként ellátják valamilyen formában az összetevők listájával, hiszen tudják, a komolyan egészségtudatos emberek nem elégszenek meg annyival, hogy például valamennyi tönkölyliszt van a kenyérben.
Az egészséges kenyerek szénhidráttartalma is jelentős azonban, ami még akkor is sok lehet vacsorára, ha komoly rosttartalommal rendelkezik a termék. Az alakunk és az egészségünk megőrzése érdekében érdemes leszokni róla az esti étkezéseken. Sokan ezt elképzelhetetlennek tartják, pedig fehérjéből és zöldségből is igen jól lehet lakni.
A fotón látható ínycsiklandozó tál például igen laktató, a sonka, tojás, befőttes uborka és zöldségek kombinációja kenyér nélkül is fogyasztható, sőt! Így valamivel többet ehetünk belőle, és egész más ízeket fogunk érezni. Tény, hogy meg kell szokni a kenyér nélküli vacsorát, de az is tény, hogy igencsak meg lehet szeretni!
Aki nehezen mond le arról, hogy "valamihez" egye ezeket az ételeket puffasztott búzával, vagy rizzsel, vagy pászkával. Ezt fogyaszthatja akár olaj nélkül elkészített tojásrántottához (szükség esetén olajspray-vel elkészíthető), vagy sajtkrémekhez is. Csakis ötletesség kérdése, hogy kiiktassuk a kenyeret, kis kreativitással pedig az étkezésünket is feldobja ez a fajta változatosság, hiszen sokan ugyanazt eszik reggelire, mint vacsorára.
No de miért pont a vacsoránál mondjunk le a kenyérről? Mert ahogy haladunk előre a napban, az anyagcserénk egyre lassul. Tehát a reggeliből tudja felvenni a legtöbb energiát, a vacsorából pedig a legkevesebbet, hiszen akkor már alváshoz, pihenéshez készülődik a szervezet. Éppen ezért egyes diéták arra épülnek, hogy a magasabb kalória- és szénhidráttartalmú ételeket minél korábban együk a nap folyamán.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?
Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?
Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai
A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget
Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?