Női problémák hátterében
- Dátum: 2016.10.11., 13:48
- ciklus, ciszta, életmód, elhízás, emlőcsomó, érzelmek, hormonegyensúly, hormonháztartás, hormonok, meddőség, menstruáció, mióma, nő, ösztrogén, ösztrogéndominancia, petefészek, progeszteron
Sok nő küzd olyan problémákkal, melyek komoly kárt tesznek nőiességükben, életminőségükben és legtöbbször a hormonegyensúly felborulására vezethetőek vissza. A leggyakoribb ilyen jellegű problémák: a meddőség, az elhízás, és a menstruációs zavarok, de ezek egyben okai és következményei is számos más panasznak.
A hormonrendszerünk működését alapvetően 3 dolog befolyásolja: a környezeti hatások, az életmód, és az érzelmek.
A progeszteron nevű női hormon legfontosabb funkciója, hogy egyensúlyt tart az ösztrogénnel, ez elengedhetetlen feltétele a női hormonegyensúlynak, ami pedig alapvetőn meghatározza a menstruációs ciklust. Az ösztrogéndominancia egyre nagyobb problémát jelent, melynek nemcsak a várt gyermekáldás elmaradása lehet a következménye, hanem számos, életminőséget rontó panasz, tünetegyüttes is. Az ösztrogén túlsúlyba kerülése, nemcsak abból adódhat, hogy önmagában sok ez a hormon, hanem a progeszteronhoz képest van túlsúlyban, vagyis a hangsúly a két női nemi hormon arányán van.
A hormonegyensúly felbomlására számos kellemetlen panasz vezethető vissza, többek között: az emlőcsomó, petefészekciszta, és a mióma kialakulása, meddőség, vetélés, nem megfelelő és fájdalmas menstruációs ciklus. Nehéz szétválasztani az okokat és a következményeket, de a problémakörhöz tartoznak olyan tünetek is, mint például: endometriózis, bőrgyulladás, csökkent nemi vágy, súlygyarapodás, édességvágy.
Mivel a hormonális rendszert az idegrendszerünk irányítja, melyre nagy hatással vannak érzelmeink, a tartós stresszhatás, negatív érzelmi állapot is káros hatású lehet. Emellett még a környezeti hatások és az életmód befolyásolja leginkább hormonháztartásunk működését. A vegyszerterhelés egyre nagyobb mértékű, az évek során a szervezetben felhalmozódó mesterséges ösztrogénvegyületek nagyban felelősek a hormonegyensúly felbomlásáért. Ilyen vegyületeket tartalmaznak például a körömlakkok, az izzadásgátlók, a háztartási vegyszerek, szintetikus mosószerek, testápolók, hajfestékek, parfümök, növényvédő szerek és így tovább.
Fontos lenne, hogy ne csak akkor kezdjünk el ezekkel a kérdésekkel foglalkozni, amikor már az egyik legsúlyosabb következménnyel, a meddőséggel nézünk szembe. A fentiekben említett panaszok, tünetek mind jelzések, hogy valami nem megfelelően működik, és elsősorban ne együtt élni tanuljunk meg ezekkel a problémákkal, hanem a probléma tudatosításával, körüljárásával illetve a megoldás kereséssel próbáljunk meg segíteni magunkon.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.