A gerincnek legjobb a változatosság
- Dátum: 2016.09.23., 23:14
- álló munka, gerinc, gerincbántalmak, gerinctréning, Testtartás, ülő munka
Éppen ezért nehéz olyan foglalkozást mondani a mai világban, ami hosszútávon ne eredményezne degeneratív változásokat fő tartó oszlopunkban, a gerincünkben.
Károsnak tekinthető az álló munka, de az ülő munka még rosszabb, hiszen amikor ülünk abszolút nem természetes pozícióba kényszerítjük gerincünket, ez a testhelyzet hosszútávon fájdalmas panaszokhoz vezet.
Mozgással persze sokat tehetünk annak érdekében, hogy kompenzáljuk gerincünket érő káros hatásokat, de ez nem elég. Nem elég, mert míg időnk nagy részében dolgozunk, addig a mozgásra a legtöbb embernek jóval kevesebb ideje jut. Éppen ezért a rendszeres sportolás mellett, a mindennapokban is érdemes külön figyelmet szentelnünk annak, hogy helyes testtartással védjük gerincünk egészségét.
Olyan egyszerű hétköznapi tevékenységekkel is károsíthatjuk gerincünket, mint a rossz testartással végzett hajmosás, mosogatás, telefonálás, nehéz tárgyak felemelése, borotválkozás és így tovább. Amikor például kádba hajolással mossuk meg a hajunkat, vagy csap fölé hajolva fogatmosunk, porckorogjainkat terheljük. A megfelelő párna (lapos) használata is fontos, hiszen ha erre nem figyelünk az alvás gerincünknek egyáltalán nem lesz pihentető.
Olyan apróságokra is érdemes figyelni, hogy amikor mondjuk számítógépen dolgozunk, vagy mosogatunk, a telefont ne a vállunkhoz szorítva használjuk, hanem inkább kihangosítva. Ez a pozíció ugyanis nagyon rosszat tesz a nyaki csigolyáknak. A különböző tárgyak (főleg ha nehezek) felemelése is sarkallatos pontja lehet a különböző gerincbántalmak megelőzésének. Legtöbben automatikusan úgy veszünk fel tárgyakat, hogy csak derekunkat hajlítjuk, pedig ha legugolnánk, és combizmok segítségével végeznénk el ezt a mozdulatot, megóvnánk gerincünket a felesleges terheléstől.
Apró odafigyelésekkel sokat tehetünk gerincünk védelme érdekében, illetve sportolás mellett a helyes testtartást kifejezetten elősegítő tornával (például: gerinctréning) élen járhatunk a megelőzésben.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.