Menü

Idén is lesz Spartathlon - a sportteljesítmény maximalizmusa

Az ultramaraton futóversenyek méltán leghíresebbje a Spartathlon. A versenyt természetesen idén is megrendezik, a magyar csapat már készül!

Tavaly is írtunk erről a nevezetes versenyről, ugyanis az eredményekre méltán lehettünk büszkék: a női mezőnyt ugyanis egy háromgyermekes magyar fogorvosnő, Lubics Szilvia nyerte, aki egyúttal még a verseny női rekordját is megdöntötte a 27 órás teljesítményével. 

Ennyi időn át futni a "hétköznapi" ember számára gyakorlatilag embertelen lehet, főleg ha belegondolunk, hogy a táv nem kevesebb, mint 246, azaz kettőszáznegyvenhat kilométer. Mindezt minimum 36 óra alatt teljesíteni kell, az útvonal pedig történelmi tájakon át, Athénból Spártába vezet. 

Nem csupán a helyszín, hanem maga a verseny is történelmi eredetű: Pheidippidész nevű athéni futár futását reprodukálja. Az elbeszélések szerint i. e. 490-ben, a marathóni csata előtt egy küldöncöt menesztettek Spártába a perzsák elleni segítségkérés céljából, a futár pedig az indulását követő napon meg is érkezett Spártába.
A sztori további része a wikipédia szerint, hogy a brit légierő öt tisztje 1982-ben elindult kipróbálni, hogy lehetséges-e ezt a távot másfél nap alatt futva megtenni. Az csapatból egyedül John Scholten ért 36 órán belül Spártába, de ezzel megszületett a Spartathlon. 
A következő évben a csapat megszervezte az első hivatalos versenyt, amit azóta minden évben megrendeznek. A mezőny szeptember utolsó péntekén rajtol, és a futók az Akropolisz lábától Leonidász király Spárta főterén álló szobráig futnak.

Idén tehát alig két hét van a rajtig, fokozódik az izgalom. A hazai csapat nagyobb részét eddig férfiak alkották, várhatóan idén sem lesz ez másképp. Bárhogyis, de reménykedünk benne, hogy honfitársaink 2015-ben is szép eredményekkel, sikerrel zárják a versenyt, és ismét tanúbizonyságot tesznek fantasztikus erejükről, kitartásukról. Drukkoljunk nekik együtt! Kövessék nyomon a cikkeinket, a magyar versenyzők eredményeit mi is ismertetni fogjuk, és egyúttal sok sikert kívánunk minden indulónak!

Képünk illusztráció.
Fotó: Pixabay.com

Atlétikai világbajnokság Budapesten!

Mint sokan tudjuk, a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezési jogát Budapest kapta meg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség 2018 decemberében tartott ülésén. Ez a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság, melyre 195 országból 2000 atléta érkezett.

Az eper szervezetre gyakorolt hatása

A nyár igazi jele a piacokon megjelenő friss eper, ami nem csak finom, de rendkívül egészséges is, mondhatni bűntelen élvezet.

Miért szednek sótablettát a futók?

Sokan esküsznek rá, mások pedig egyáltalán nem használják. De most akkor kell vagy sem? Mire jó a sótabletta?

Segíti-e az olimpia egy ország sportjának felemelkedését?

Előző cikkünkben arról elmélkedtünk, hogy vajon egy átlag hazai világverseny generál-e az utánpótlásnak több versenyzőt. Egyértelmű válasz nem adható, annyi bizonyos, hogy a kettő között nincs összefüggés. Az már egy másik kérdés, hogy néhány kiugró eredmény viszont érdeklődő fiatalokat hoz az adott sportágba. Ám azt már viszonylag objektíven meg tudjuk vizsgálni, hogy okozott-e sportági fejlődést egy olimpia az adott országnak. Maradjunk csak a XXI. századi olimpiáknál.

Az egészséges edző-gyermek-szülő háromszög a sport területén.

Amikor gyermekünket klubkeretek között sportolni adjuk, nagyon fontos, hogy megmaradjon a gyermek-szülő-edző háromszög stabilitása. Ennek fenntartásáért különösen a két felnőttnek kell sokat tenni, mert ha megbillen, vagy bármilyen törés következik be, annak a gyermek látja a kárát. Néhány sportág erre már konkrét leírásokat dolgozott ki.