Menü

Kommunikációs patthelyzetek

Ismerős az a helyzet, amikor bármennyire is igyekszünk vágyainkat kifejezni, az valahol félrecsúszik, félreértelmeződik? A szakértők szerint ez nagyon is általános jelenség a kommunikáció világában, vagyis, hogy kifejezéseinket környezetünk másképp értelmezi, mint ahogy mi gondoljuk.

Lépten-nyomon szembesítenek bennünket azzal, hogy a kapcsolatokat a kommunikáció minősége határozza meg leginkább. Ugyanakkor, amikor a fent említett helyzettel állunk szemben nap, mint nap, úgy érezhetjük, parttalanul próbáljuk kifejezésre juttatni vágyainkat, mert azok vagy süket fülekre találnak, vagy félreértelmeződnek.

Sokaknak ismerős lehet az a helyzet is, hogy szeretnénk, ha a párunk meglepne minket, de ha ezt nekünk kell kimondanunk, akkor a várt hatás elmarad, nincs igazi meglepetés. Ha viszont nem fejezzük ki egyértelműen vágyainkat, hanem elvárjuk, hogy a másik kitalálja azokat, akkor megint csak könnyen a csalódás útján találhatjuk magunkat.

Ezek tipikus, és nagyon gyakori kommunikációs csapdák, ilyen esetekben a megfelelés eleve kizárt. De ha felismerjük ezeket a kommunikációs patthelyzeteket, és türelemmel viszonyulunk hozzájuk, kevésbé érezzük majd a tehetetlenségből adódó frusztrációt. Igen, mondani könnyű, hogy a kapcsolat alapja a kommunikáció, és vágyainkat kifejezésre kell juttatni, valamint megfelelően kell dekódolni partnerünk elvárásait, de valójában ez egy nagyon bonyolult feladat.

Fotó:
Pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.