Menü

Lilu: „Minden évben megvizsgáltatom az anyajegyeimet”

  • Dátum: 2015.05.12., 15:47

Nem múlik el tavasz anyajegyszűrés nélkül: Lilu életében kiemelten fontos, hogy a napos időszak beköszöntével alaposan átvizsgáltassa bőrét tapasztalt bőrgyógyásza segítségével. Ugyan az anyajegyek többsége ártalmatlan „szépségpötty”, némelyek veszélyesek lehetnek: bőrrák (melanóma) alakulhat ki belőlük. Érdemes tehát időről időre – főleg a nyári napozás előtt – megvizsgáltatni anyajegyeinket, és erre létezik egy megbízható, fájdalommentes eljárás.

„Nagyon fehér a bőröm és rengeteg anyajegyem van, akárcsak a kisfiamnak, aki „anyapöttyöknek” nevezi őket. Odafigyelünk a bőrünk egészségére, és ehhez többek között az is hozzátartozik, hogy minden tavasszal elmegyünk anyajegy-szűrésre. Évek óta ugyanahhoz a tapasztalt, profi bőrgyógyászhoz, Dr. Kriston Renátához járok, aki alaposan végignézi az anyajegyeinket, még a talpunkon és a rejtett helyeken is, majd le is fotózza azokat, hogy komplett szakvéleményt mondjon” – árulta el a műsorvezető, akinek már több kiálló anyajegyét is eltávolították. „Folyamatosan dörzsölte őket a ruha vagy a melltartóm pántja, az orvosom pedig úgy gondolta, ezeknél az anyajegyeknél fennáll a melanóma kialakulásának veszélye. Azonnal vállaltam a beavatkozást, ami teljesen fájdalommentes volt, és villámgyorsan meggyógyult a seb, heg sem maradt utána.”

Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus szerint valóban érdemes eltávolítani azokat az anyajegyeket, amelyekbe gyakran beleakad a körmünk, láncunk, ruhadarabjaink, hiszen így fokozattan fennáll az irritáció és sérülés veszélye. „Az elváltozás rosszindulatúvá is válhat, ugyanis – és ezt kevesen tudják – a bőrdaganatok leggyakoribb fajtájának számító melanóma gyakran meglévő anyajegyekből alakul ki. Akinek világos a bőre és a haja, illetve sok anyajegye van, annál a kockázat is magasabb” – magyarázta a szakember, aki kiemelte: komoly hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre. Kerüljük a túlzásba vitt napozást, szoláriumozást, anyajegyeinket pedig lehetőleg a nyaralás előtt és után is vizsgáltassuk meg! „Ha a már meglévő anyajegyünk növekszik, színe megváltozik, széle szabálytalanná, formája aszimetrikussá válik, környékén viszketést, fájdalmat vagy vérzékenységet tapasztalunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert így jó eséllyel kiszűrhetjük a gyanús képleteket. A legújabb diagnosztikus eljárások lehetővé teszik az anyajegyek teljes körű feltérképezését” – mondta el Dr. Kriston Renáta.

Az éves anyajegyszűrések mellett az is fontos, hogy mindent megtegyünk bőrünk egészségéért, és a nyaralás alatt is betartsuk a helyes napozás szabályait, ezzel is csökkentve a melanóma kialakulásának veszélyét. „Minden helyzetben odafigyelek a bőrömre, például egyáltalán nem megyek napra, mert nagyon könnyen leégek - a nyaralás alatt is inkább az árnyékban ülve olvasok. Nyáron magasabb faktorszámú krémeket használok, tavasszal és ősszel pedig legalább 20 faktorosat” – tette hozzá az RTL csinos műsorvezetője.

Forrás, fotó:
Redlemon

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.