Vegyük komolyan a játékszenvedélyt!
- Dátum: 2015.03.13., 10:20
- alkohol, antidepresszáns, csoportos kezelés, dohányzás, drog, fogadás, függőség, gyógyszeres kezelés, internetes fogadás, intézményi kezelés, játékszenvedély, nikotinfüggőség, nyerés, online játék, pénz, pszichoterápia, szenvedélybetegség, szerencsejáték, vágy
Mivel hazánkban már csak korlátozott helyszínen lehet hozzáférni a játékgépekhez, a játékszenvedélyről azóta kevesebb szó esik. Pedig a probléma még mindig fennáll, hiszen a szerencsejátékok, valamint az internetes kaszinók virágkorukat élik. Ez a függőség pedig ugyanolyan komoly következményekkel jár, mint például az alkoholizmus.
Mivel a játékszenvedély kevésbé ismert betegség, sokan nem ismerik fel időben a problémát, csak akkor, amikor már veszélybe került a család likviditása, valamint visszavonhatatlanul megromlottak a családi kapcsolatok. Ráadásul sokkal könnyebb titokban tartani, legalábbis az anyagi problémákon túl.
Bár a játékfüggőknek valóban csökkent a tere azzal, hogy már nem lehet bármely vendéglátóegységben szerencsejáték-gépeket elhelyezni, a totó, lottó, kaparós sorsjegy, a fogadások ugyanúgy függőséget okozhatnak, az online játékhoz pedig még ki sem kell tenni otthonról a lábunkat.
Igen, nem véletlenül hívjuk ezt függőségnek, ugyanis a hatásmechanizmusa hasonló, mint a nikotin-, alkohol-, vagy drogfüggőségnek. Sok esetben ezek párhuzamosan is jelen lehetnek. A szenvedélybeteg ugyanolyan emészthetetlen vágyat érezhet vágya tárgya – ez esetben a játék iránt, ha pedig nem jut hozzá, akkor feszült és ingerült, vagy depresszív hangulatú lesz. A kontrollvesztés szintén ugyanúgy jellemző: nem számít már neki, hogy kinek a pénzét játssza el, mire volt félretéve a nevezett összeg, vagy hogy milyen feszültséget jelent a családban ez a probléma. Hiszen az adott pillanatban, amikor játszani kezd, meg van róla győződve, hogy most majd minden megváltozik, minden jóra fordul, és hatalmas összeggel a zsebében távozik. De ha éppen nyer is, akkor nem tud megállni, és még több nyereményre vágyik. Egyszerűen el sem jut hozzá az a gondolat, hogy mennyire kicsi az esélye az újbóli nyerésnek. És bár a játékot követően lehet, hogy megbánja a tettét, és lelkiismeret-furdalást érez, idővel újra szüksége van a játék által kiváltott izgalomra és reményre. Ráadásul minél inkább az anyagi csőd szélén áll a játékszenvedély miatt, annál inkább nem lát más kiutat a pénzügyi helyzet rendezésére. Fontos tudni: a játékszenvedély ötször gyakoribb a férfiak esetében.
A játékszenvedély kezelése igen összetett, azonban a felismerés az első lépés. Csakhogy sok esetben a szenvedélybeteg mindezt egyszerű időtöltésnek, hobbinak, kedvtelésnek gondolja, és nincs tisztában a függőségével. Így minden esetben a legfontosabb pont, ha a játékszenvedéllyel küzdő beismeri a helyzetet. Ezt követően egyéni és csoportos, valamint gyógyszeres kezelés jöhet szóba. Fontos azonban tudni, hogy a játékszenvedély gyógyszerrel önmagában nem gyógyítható, az antidepresszánsok csak kiegészítő megoldást nyújthatnak. A pszichoterápia során mind az egyént, mind a családi helyzetet kezelni kell általában. A csoportos terápia pedig hasonlít az anonim alkohol- és drogcsoportokhoz, amelyek rendszeres gyűlést tartanak. Vagy szóba jöhet még az intézményi kezelés, ezzel foglalkozik például a Nyírő Gyula Kórház Minnesota részlege.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.