Mi tehetünk szülőként a testvérféltékenység ellen?
- Dátum: 2015.01.11., 18:34
- féltékenység, figyelemfelhívás, szeretetteszt, tanácsok, testvér, testvérféltékenység
A szülők szeretetén és figyelmén való osztozkodás általában megviseli a gyerekeket. A testvérféltékenység elhatalmasodása hosszú távon megronthatja a testvérek, illetve a szülő gyermek kapcsolatát is.
A gyerekek akkor érzik szeretettnek magukat, ha szüleik figyelnek rájuk és sok időt töltenek velük. Ha kistestvér születik, akkor a szülők figyelme már érthető módon megoszlik, ami csirája lehet a testvérféltékenységnek. Ez a folyamat természetes, de mégis fontos, hogy a nagyobb gyermekben megjelenő féltékenységet felismerjük és helyesen kezeljük.
A kistestvér érkezésére való felkészítése általános tanács a szülők számára, de egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan tesszük azt. A kontaktust az érkező baba és a nagyobb testvér között már a terhesség alatt, az anya pocakjának simogatásával érdemes megteremteni. Mindeközben pedig beszélhetünk arról, milyen lesz, ha a baba megérkezik közénk. Ne essünk abba a hibába, hogy túlságosan pozitív képet festünk le az elkövetkező időszakról, például hogy azzal kecsegtetjük idősebb gyerekünket, hogy kap majd egy játszópajtást. Így ugyanis csak csalódás éri őt, hiszen egy kisbaba még nem játszik, csak eszi, alszik és sír. Inkább arra kell felkészíteni a nagyobb testvéreket, hogy bizony a kisbabának szüksége van az anyukájára, ha sír, és ezért nem tud majd mindig velük játszani, amikor ők akarják.
Ha pedig azt tapasztaljuk, hogy a kisbaba születése után az idősebb gyerekünk folyamatosan provokál minket, akadályozza a babával való tevékenységeket, például készakarva felkelti a kistestvérét, legyünk résen és próbáljunk átgondoltan és ne ösztönösen reagálni. Vegyük észre a féltékenység jeleit és okait! Ezek a provokálások ugyanis nem mások, mint figyelemfelhívó szeretettesztek. A rosszalkodás valójában figyelemfelhívó akció, de ha ezekre csupán büntetéssel reagálunk, megbukunk a szeretetteszten és továbbtápláljuk a testvérféltékenységet. Ezért ezekben a helyzetekben először biztosítsuk feltétlen szeretetünkről gyermekünket és utána neveljünk, vagyis értessük meg vele tettének helytelenségét és rossz következményeit. Nem könnyű feladat, hiszen a kisbaba ellátása, gondozása is nagy energiákat emészt fel, de türelmetlenségünket, fáradtságunkat semmiképpen ne a nagyobb gyereken töltsük ki, akkor, sem ha úgy érezzük, helytelen viselkedésével provokál minket, és megnehezíti a helyzetünket.
Bár el kell fogadtatnunk a nagyobb testvérrel azt az új helyzetet, hogy figyelmünket már nem ő egyedül élvezi, meg kell teremtenünk azokat az alkalmakat, amikor ő van a középpontban. Ezek lehetnek különleges napok (apanapok, anyanapok), vagy tevékenységek, amikor az ő igényei kerülnek előtérbe, a kiemelt figyelem ugyanis, ha nem is mindig, de alkalmanként mindenkinek jár.
A nagyobb testvér új, megváltozott szerepének bevezetése és elfogadtatása is fontos annak érdekében, hogy megelőzzük a testvérféltékenység elhatalmasodását. De ezt sem szabad erőltetnünk, hiszen ebben a helyzetben gyakori tapasztalat az, hogy a nagyobb gyerek nem akar a nagyobb, okosabb testvér szerepébe belehelyezkedni. Pont ellenkezőleg reagál, és felvesz babás szokásokat, újból cumisüvegből akar inni, vagy például kiságyban akar aludni. Ezek az infantilis megnyilvánulások egyértelműen a féltékenységből erednek, illetve a szülői figyelem megszerzésére irányulnak. Ez esetben sem kifizetődő, ha tiltással próbálkozunk, hagyjuk érvényesülni ezeket a reakciókat, de utaljunk arra, hogy egy nagyobb testvérnek milyen előjogai lehetnek. Például hogy bizonyos játékokat csak ők játszhatnak, bizonyos dolgokat csak ők csinálhatnak a szüleikkel, de természetesen csak akkor, ha elhagyják ezeket az infantilis (kisbabás) viselkedéseket.
Fotó:
Pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.