Menü

Még gyűjthető a borsikafű

A csombor, ismertebb nevén a borsikafű hazánkban is sok helyen megterem. Most ősz végén még gyűjthető, szárítva később a háztartásban sokféleképpen hasznosítható.

Azt valamennyi szakirodalom elsőként említi, hogy a csombor tipikus erdélyi fűszernövény, azonban manapság egyre szélesebb körben ismerik, szeretik, használják és termesztik. A legjobb tulajdonsága, hogy kíméli gyomrot és nem terheli meg úgy, mint például a feketebors. Ízében is épp a borsra hajaz, kissé pikáns, csípősnek azonban nem mondható. Aromája is nagyon kellemes, leginkább a majorannához lehetne hasonlítani.

Mivel jó hatással van a gyomorra, az emésztésre, ezért olyan ételek fűszerezésére ajánlott, amelyek felfújják, puffasztják az embert. A babos, káposztából készült étkekhez, a kolbászok, vadételek, gombából készült fogásokhoz bátran használjuk. Fontos azonban, hogy mindig a főzés végén adjuk hozzá az ételekhez, így érhetjük el a legjobb ízhatást.

Már az ókori görögök és rómaiak is sokszor használták. A szatírok gyógynövényeként tartották számon, afrodiziákumként tekintettek rá, bájitalokba is belekeverték. Később emiatt a középkori kolostorokban megtiltották a termesztését.

Persze nemcsak fűszer-, hanem gyógynövényként is alkalmazhatjuk. Antiszeptikus, antibakteriális, gombaölő hatású, így sokan természetes tartósítószerként is tekintenek rá. Főzhetünk belőle gyógyteát, amely gyomorbántalmak, hasmenés, hasfájás, torokfájás, köhögés esetén oldja meg a problémáinkat. Ebben az esetben egy marék szárított csombort forrázzunk le egy, fedjük le a csészét hagyjuk állni tíz percig, aztán étkezés közben fogyasszuk el.

Készíthetünk belőle főzetet is, nagyobb dózisban, s ebben az esetben szűrjük le a leforrázott szárítmányt, majd öntsük a forró fürdőnkbe. Legalább negyed óráig ücsörögjünk a csomboros vízben, hogy az ki tudja fejteni gyógyhatását.

Fotó:
pixabay.com

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.