Menü

Védőnők is szűrhetik- Méhnyakrák

Egészségünk megőrzése szempontjából fontos témára hívja fel a figyelmünket az elmúlt hetekben a sajtó, a méhnyak rák elleni kampányoltásokat idén ősztől kezdték meg az iskolákban.

A védőoltás, mint ismeretes nem szünteti meg, de jelentősen csökkenti a méhnyak rák kialakulásának kockázatát. Az oltás mellett a rendszeres szűrővizsgálat is fontos bázisa lehet a betegség megelőzésének, de sajnos itthon kevesen járnak nőgyógyászati vizsgálatra, főleg a kisebb településeken, ahol nem is érhető el helyben nőgyógyászati rendelés.

Az ÁNTSZ éppen ezt a tendenciát felismerve azonban már 2008-ban elindított egy olyan programot, melynek keretén belül méhnyakrákszűrésre készítettek fel védőnőket, így jóval hatékonyabbá vált a célcsoport elérése.

A tervek szerint 2015-től akár védőnői feladattá válhat a méhnyakrákszűrés, amely még inkább előmozdíthatja a betegség visszaszorítását, mivel az időben észlelt méhszáj körüli elváltozás gyógyítható.

Ez a program azért „hatásos”, mert a védőnői hálózat minden települést lefed, közvetlenebb kapcsolatban állnak a lakossággal, így valóban hatékonyabban érik el azokat a nőket, akik egyébként nem járnak nőgyógyászhoz, és nem vesznek részt szűrővizsgálaton. Nemcsak „helybe jön” a szűrés, hanem ingyenes is, ami szintén nem elhanyagolható szempont, hiszen a magán nőgyógyászati vizsgálatok nagyon drágák, korábban pedig a szűrést csak 3 évenként támogatta az állam.

A megelőzés fontosságát hangsúlyozza az a tény is, hogy a 45 év alatti nők körében a méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos betegség, és hazánkban is több ezer méhnyakrák- megelőző műtétet végeznek el évente. 

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.