Kellemetlen gyomorrontás
- Dátum: 2014.05.12., 15:42
- gyomorfájás, gyomorrontás, gyomorrontás és hányás, gyomorrontás tünetei, gyomorrontás utáni diéta
A gyomorrontás igen kellemetlen tünetekkel járó, gyors lefolyású betegség. Túl sok, vagy romlott étel, alkohol fogyasztás esetén kell vele számolni, de előfordulhat, hogy vírus okozza a bajt. Mit tehetünk ellene?
A gyomorrontás tünetei igen egyértelműek: fáj a hasunk, rossz a közérzetünk, hányingerünk van, sőt hányunk is, hasmenés jelentkezik, puffadás, szélgörcsök, böfögés kínoz minket, a gyomor gáztartalma jelentősen megnövekszik.
A gyomorfalat sokféle étel, ital, sőt vírus is ingerelheti. A falat beborító gyomornyálka hártya ilyenkor gyulladásba kerül, s emiatt érezzük rosszul magunkat.
Bármelyik tünet is jelentkezzen, a legfontosabb, hogy azonnal ragadjunk magunkhoz egy üveg szénsavmentes ásványvizet és igyunk, igyunk, igyunk. Minél többet, annál jobb. Persze, ha minden kijön belőlünk fölül, mert hányunk, akkor elég, ha fél óránként próbálkozunk az ivással. Persze egyszerre ne sokat, csak apránként. Ilyenkor minden perc sokat számít, mert a heveny tünetek akár egy-két óra leforgása alatt is sokat enyhülhetnek, javulhatnak, de legkésőbb egy, legfeljebb két nap alatt elmúlnak.
Ha súlyos az eset, magyarán túl sokat hányunk, akkor irány a kórház, ahol infúzióval pótolják az elvesztett folyadékot és ezzel megóvnak bennünket a kiszáradástól.
Amikor a tünetek már enyhülnek, akkor jó, ha néhány óráig egyáltalán nem fogyasztunk semmilyen ételt, sőt, ha kibírjuk inkább másnapra halasszuk a falatozást. Ezután is csak óvatosan terheljük a gyomrunkat. Kezdetben elég néhány szem háztartási keksz, vagy ropi, esetleg főtt krumpli enyhén sósan. A gyümölcsök közül ilyenkor csak almát, vagy banánt együnk, a zöldségek közül nyersen és öntet nélkül valamilyen zöld saláta engedélyezett.
Másnap már lehet fogyasztani valami könnyebb ételt, rizst, párolt szárnyas hússal, esetleg könnyű húslevest, azonban néhány napig mindenképpen könnyű, jól emészthető ételeket együnk. Arról se feledkezzünk meg, hogy folyamatosan igyunk, hiszen az ásványvíz ilyenkor nagy segítségünkre van.
Fotó:
sxc.hu
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.